Bora mbulon kurorën e Elbasanit, Funari dhe Mollagjeshi të aksesueshëm

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Bora e parë për këtë sezon dimëror ka mbërritur edhe në qarkun e Elbasanit ku disa prej pikave me të larta malore janë zgjuar të zbardhura këtë mëngjes. Funari, Labinoti Mal, Gjinari dhe Fushë-Studen janë prekur nga dëbora e cila ka arritur trashësinë deri në 6 centimetra. Momentalisht nuk shfaqet asnjë problematikë nga këto reshje dëbore”

Këto pamje janë nga Funari dhe Mollagjeshi, terrenet malore që ndodhen jo më larg se 20 km nga Elbasani, të cilat gjatë natës janë përfshirë nga reshjet e borës.

Rrugët janë të kalueshme edhe pa zinxhirë. Dëbora në këto zona i bën ato më interesante për turistët, resurset e kësaj natyre nuk i mungojnë Funarit, por mungesa e investimeve në këto zona ndikon në numrin e ulët të turistëve.

- Advertisement -

Edhe banorët e zonës janë të pakët, edhe pse në këtë zonë administrative, e cila përshkohet edhe nga 3 përrenj ndodhen 7 fshatra. Shumica e banorëve janë larguar. Dëshmi e kësaj dukurie është ky lokal, I cili është I mbyllur për shkak se nuk ka klientelë.

Terreni i vështirë dhe infrastruktura e amortizuar i privon vizitorët të vizitojnë këtë zonë, edhe pse natyra është mbresëlënëse.

 

LEXONI GJITHASHTU:


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Mediat britanike: Bandat shqiptare “oferta” për festa, 5 mijë £ për kalim në Angli

Emigrimi i paligjshëm i emigrantëve shqiptarë drejt Britanisë së Madhe vijon të jetë një problem. Shumë të rinj shqiptarë rrezikojnë jetën për të shkuar...

Filmi evropian i vitit/ Shpërndahen çmimet, triumfon “Anatomia e një rënieje”

Ishte filmi francez “Anatomia e një rënieje”, i Zhustin Triet, ai që dominoi në ceremoninë e Festivalit Evropian të Filmit në Berlin, që ka...

SHBA, armatime Izraelit/ Shteti hebre mirëpret veton amerikane në KS

Administrata e presidentit Joe Biden ka përdorur autoritetin e emergjencës për t’i shitur Izraelit 14 mijë raketa tankesh pa aprovimin nga Kongresi. Ndërkohë, kryeministri...

TË FUNDIT

Mediat britanike: Bandat shqiptare “oferta” për festa, 5 mijë £ për kalim në Angli

Emigrimi i paligjshëm i emigrantëve shqiptarë drejt Britanisë së Madhe vijon të jetë një problem. Shumë të rinj shqiptarë rrezikojnë jetën për të shkuar...

Filmi evropian i vitit/ Shpërndahen çmimet, triumfon “Anatomia e një rënieje”

Ishte filmi francez “Anatomia e një rënieje”, i Zhustin Triet, ai që dominoi në ceremoninë e Festivalit Evropian të Filmit në Berlin, që ka...

SHBA, armatime Izraelit/ Shteti hebre mirëpret veton amerikane në KS

Administrata e presidentit Joe Biden ka përdorur autoritetin e emergjencës për t’i shitur Izraelit 14 mijë raketa tankesh pa aprovimin nga Kongresi. Ndërkohë, kryeministri...

Ukraina për zgjedhjet ruse: Votimet në territoret e pushtuara s’ do jenë të vlefshme

Qeveria ukrainase e ka shpallur “të pavlefshme” çdo përpjekje të Rusisë për të mbajtur zgjedhje në territoret e pushtuara të Ukrainës. Së fundmi, datat...

“Gzo n’Shkodër”/ Atmosfera e festave mbledh turistët nga e gjithë bota

Atmosfera e festave që ka përfshirë Shkodrën që nga 1 Dhjetori ka tërhequr përreth vehtes edhe turistë të huaj të cilët ndodhen në Shqipëri....


 
Sondazh

A mendoni se Serbia mund të provokojë sërish konflikt në Kosovë?
×