English

Bora rikthen turistët në Dardhë, pista e skive në mbi 1600 metra më e frekuentuara

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Reshjet e dëborës për disa vende janë problematike, ndërsa për fshatin e Dardhës në Korçë janë të mirëpritura, pasi tërheqin turistët që janë të apasionuar pas borës.

- Advertisement -

Të shumtë ishin vizitorët vendas nga qytete të ndryshme të vendit që kishin prenotuar në Dardhë. Në pistën e skive këtë të martë ishin të shumtë fillestarët që provuan të rrëshqisnin në pistën e akullt në majën e Bigllës.

Pista e skijimit në Dardhë mbetet e vetmja në vend që tërheq pushuesit. Ajo ndodhet në lartësinë 1640 metra dhe në këtë periudhë të vitit është tepër e frekuentuar.

Trashësia e borës në këtë zonë arrin në 50 cm, por sipas Autoritet Rrugor Shqiptar të gjitha akset janë të kalueshme dhe se kalimi për në këtë zonë është i lejueshëm.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 

 

 

 

 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?