Bosnja përkujton 27-vjetorin e masakrës së Srebrenicës

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Boshnjakët përkujtojnë 27-vjetorin e masakrës së Srebrenicës, por tashmë një vend kyç ka zënë njohja e rolit vendimtar që gratë kanë patur që ajo masakër të njihet si genocidi i vetëm në Europë pas Luftes se Dyte Boterore.

Në qendrën memoriale të masakrës u zhvillua një konferencë ndërkombëtare e quajtur ‘Heroinat e Srebrenicës’.

Ky takim nxjerr në pah  sesi gratë gjejnë forcën për të luftuar për drejtësinë  pasi u dëbuan nga shtëpitë e tyre.  Ato dëshmojnë sesi të dashurit e tyre u morën dhe u vranë në mënyrë mizore.

- Advertisement -

“Më duhet të them se gratë e Srebrenicës kanë mbajtur barrën më të madhe të kësaj bote, duke luftuar për drejtësi, gjatë luftës dhe pas luftës. Më duhet të jem krenare që kemi arritur t’i rrisim fëmijët tanë pa ndjenja urrejtjeje, apo pa ndjenjë hakmarrjeje dhe mendoj se gratë e botës duhet të mësojnë nga ne” shprehet Munira Subasic kryetare e shoqatës ‘ nënat e Srebrenicës”

Të afërimit e Munira Subasic’  ishin mes 8 mijë djem dhe burrave nga grupi etnik boshnjak  të cilët ishin kryesisht myslimane e që u vranë në masakrën që zgjati 10 ditë.

Ishte viti 1995 kur forcat serbe të Bosnjës hynë në qytetin e Srebrenicës duke kryer masakër, Gjykatat ndërkombëtare e përcaktuan masakrën si një akt gjenocidi, i kryer me qëllimin për të shfarosur popullatën myslimane boshnjake në atë zonë.

LEXONI GJITHASHTU


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Debati për minoritetet, largohet nga emisioni sekretari i Omonias

Tema e vetos së Greqisë dhe betimit të Fredi Belerit si kryetar i Bashkisë së Himarës është shoqëruar me debate në emisionin “Review” në...

“Nuk vendosim ne çfarë bën Greqia”, Xhomaka thirrje Ramës: Zgjidhni çështjen Beleri

Nënkryetari i OMONIA-s Jorgo Xhomaka, i ftuar në emisionin “Review” në Euronews Albania, foli në lidhje me veton e Shqipërisë ndaj Greqisë. Ai theksoi se duan zgjidhjen...

Bido sqaron pse Greqia e ka të pamundur të vendosë veto: Autogol, nuk ka aleatë

Ardit Bido, drejtor i Arkivave të Shqipërisë është shprehur se nuk e beson që Greqia do të vendosë veto ndaj vendit tonë, pasi për...

TË FUNDIT

Debati për minoritetet, largohet nga emisioni sekretari i Omonias

Tema e vetos së Greqisë dhe betimit të Fredi Belerit si kryetar i Bashkisë së Himarës është shoqëruar me debate në emisionin “Review” në...

“Nuk vendosim ne çfarë bën Greqia”, Xhomaka thirrje Ramës: Zgjidhni çështjen Beleri

Nënkryetari i OMONIA-s Jorgo Xhomaka, i ftuar në emisionin “Review” në Euronews Albania, foli në lidhje me veton e Shqipërisë ndaj Greqisë. Ai theksoi se duan zgjidhjen...

Bido sqaron pse Greqia e ka të pamundur të vendosë veto: Autogol, nuk ka aleatë

Ardit Bido, drejtor i Arkivave të Shqipërisë është shprehur se nuk e beson që Greqia do të vendosë veto ndaj vendit tonë, pasi për...

Veto e Greqisë, gazetari: Të dyja palët janë futur në llogore, Athina bëri presion

Gazetari Artur Bibe, në një intervistë për emisionin “Review” në Euronews Albania, foli në lidhje me veton që Greqia ka thënë që do i...

“E majta greke s’merret me Belerin”, Bibe: Mitsotakis kërkon vota, Rama po luan me..

Teksa ka mbajtur fjalimin e tij në Kongresin e Partisë Socialiste, kryeministri Edi Rama komentoi për herë të parë vendosjen e vetos nga ana...


 
Sondazh

A mendoni se Serbia mund të provokojë sërish konflikt në Kosovë?
×