OBSH: Prioritet vaksimini për më të rrezikuarit nga COVID-19

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Kreu i Organizatës Botërore të Shëndetësisë, Tedros Adhanom Ghebreyesus deklaroi të shtunën se njerëzit me të rrezikuar nga virusi duhet të jenë të parët të cilët duhet të kenë akses mbi vaksinën kundër Covid-19.

Organizata që ai drejton do të japë aprovimin për vaksinën kundër korona-virusit, vetëm kur të provohet se ajo është e sigurt duke shtuar se punonjësit mjekësore që luftojnë në vijën e pare ndaj këtij virusi duhet të jenë të parët që të kenë akses ndaj vaksinës, në fazat e para të prodhimit të saj, kur dhe sasia do të jetë e limituar.

Deklarata e kreut të OBSH-së vjen pasi kryetarja e grupit shkencor të OBSH-së, Sounjua Suaminthan, bëri të ditur se vaksina kundër COVID-19, do të jetë gati vetëm në gjysmën e dytë të vitit 2021.

“Është një skenar optimist pasi kemi shumë kandidatë që po merren me zhvillimin e vaksinës. Presim rezultate nga disa prej tyre të cilët janë në fazën e zhvillimit të testeve përfundimtare. Mendojmë se nga fundi i këtij viti ose në fillim të vitit të ardhshëm do të fillojë prodhimi i miliona dozave të vaksinës kundër Covid-19 dhe nëse çdo gjë shkon mirë në mesin e vitit të ardhshëm besojmë se njerëzit do të kenë akses ndaj medikamentit”, tha Soumya Swaminathan, Shefe e ekipit shkencor në OBSH

Kreu i OBSH-së është i mendimit se në momentin që vaksina kundër Covid-19 do të fillojë të prodhohet, shpërndarja e saj duhet të bëhet në mënyrë proporcionale midis moshave dhe personave më vulnerabël dhe jo vetëm për vendet që kanë mundësitë ekonomike për ta pasur atë

“Kur të kemi një vaksinë efektive, duhet ta përdorim në mënyrën e duhur. Me kalimin e kohës dhe me rritjen e prodhimit të saj, duhet të mendojmë që të gjithë në mbarë globin të kenë akses ndaj vaksinës, por në fillim kur prodhimi të jetë i limituar, duhet ti japim prioritet vaksinimit të personeleve mjeksore dhe ata që rrezikojnë më shumë nga virusi, përfshi moshat e treta dhe personat që vuajnë nga sëmundje shoqëruese”, tha Tedros Adhanom Ghebreyesus, drejtor i OBSH.

Me qindra vaksina janë duke u testuar në nivel global por deri më tani ende nuk ka një rezultat përfundimtar, duke qenë se nevojitet më shumë kohë për studimin e të gjitha efekteve.


 

Etiketimet

Burg për 29-vjeçaren që aksidentoi për vdekje një këmbësor dhe plagosi tre të tjerë

Gjykata e Tiranës caktoi masën e sigurisë "Arrest me burg" per 29-vjeçaren, Elinta Garo. Ajo do të qëndrojë në burg për 30 ditë, deri në...

Tensionet Kinë-Tajvan, ishulli reagon me stërvitje ushtarake

Tajvani mbajti një stërvitje ushtarake ditën e enjte, me raketa dhe topa që simuluan një përgjigje ndaj një sulmi eventual kinez. Gjithashtu, autoritetet e ishullit...

Atentati në Vlorë, policia dyshon për vrasës me pagesë

"Nisur nga dinamika e ngjarjes, sesi autorët janë vënë në ndjekje të viktimave, armët që kanë përdorur, mekanizmi, kanë ngritur dyshime të arsyeshme për...

TË FUNDIT

Burg për 29-vjeçaren që aksidentoi për vdekje një këmbësor dhe plagosi tre të tjerë

Gjykata e Tiranës caktoi masën e sigurisë "Arrest me burg" per 29-vjeçaren, Elinta Garo. Ajo do të qëndrojë në burg për 30 ditë, deri në...

Tensionet Kinë-Tajvan, ishulli reagon me stërvitje ushtarake

Tajvani mbajti një stërvitje ushtarake ditën e enjte, me raketa dhe topa që simuluan një përgjigje ndaj një sulmi eventual kinez. Gjithashtu, autoritetet e ishullit...

Atentati në Vlorë, policia dyshon për vrasës me pagesë

"Nisur nga dinamika e ngjarjes, sesi autorët janë vënë në ndjekje të viktimave, armët që kanë përdorur, mekanizmi, kanë ngritur dyshime të arsyeshme për...

Të përfshirë në një vrasje në 2019-ën, kush ishin dy viktimat e atentatit në Vlorë

Shpati Lena dhe Hakim Xhezo janë viktimat e atentatit të ndodhur paraditen e së enjtes në Panaja të Vlorës. Ata janë emra të njohur për...

Atentat dhe vrasje për motive të dobëta, 4 viktima në më pak se 24 orë

Katër viktima janë regjistruar në më pak se 24 orë në vend, si pasojë e një atentati dhe dy vrasjeve për motive të dobëta Në...


Sondazh

A duhet të ndalohen skafet dhe motorët e ujit pas tragjedisë së Himarës?