Autoritetet ndërkombëtare shprehin solidaritetin e tyre ndaj Greqisë e Turqisë pas tërmetit të fuqishëm

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Autoritete të shumta ndërkombëtare kanë reaguar menjëherë pas tërmetit shkatërrimtar me magnitudë 6.6 të shkallës Richter dhe me epiqendër 13 kilometra në verilindje të ishullit grek të Samos në Egje.

Deri më tani është raportuar për të paktën 8 viktima dhe mbi 250 të plagosur.  

Kryetarja e Komisionit Europian, Ursula von der Leyen, ka reaguar në Twitter duke thënë se po ndjekin situatën më vëmendje si dhe ka shprehur mbështetjen e tyre ndaj dy vendeve të prekura 

Gjithashtu dhe Komisioneri i BE për Menaxhimin e Krizave Janez Lenarčič ka konfirmuar se unioni është gati për të ndërhyrë dhe për të ofruar ndihmë.

Kryeministri i Greqisë, Kyriakos Mitsotakis, tha në Twitter se ka biseduar me Presidentin e Turqisë, Recep Tayyip Erdoğan, për t’i ofruar ngushëllimet e tij për jetët e humbura nga tërmeti ndërsa i ka bërë thirrje që të “mënjanojnë” ndasitë e tyre pasi “popujt kanë nevojë t’i qëndrojnë pranë njëri-tjetrit”.

Përfaqësuesi i Lartë i Bashkimit Europian për Punët e Jashtme, Josep Borrell, ka konfirmuar se BE do të ofrojë asistencë dhe është e gatshme të ndihmojë me të gjitha mënyrat.

 

Lajmi në përditësim … 

 

Lexoni gjithashtu: 

 


Etiketimet

Ukraina i kërkon llogari Turqisë për anijen ruse

Ministria e Jashtme ukrainase tha të enjten se anija ruse e ngarkuar me grurë ukrainas është lejuar që të largohet nga porti turk, Karasu. Ukraina...

Lajçak: Jemi duke përgatitur një takim mes Vuçiçit dhe Kurtit në korrik

I dërguari i Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak deklaroi se vizita e tij në Prishtinë dhe Beograd u bë me idenë që...

TË FUNDIT

Ukraina i kërkon llogari Turqisë për anijen ruse

Ministria e Jashtme ukrainase tha të enjten se anija ruse e ngarkuar me grurë ukrainas është lejuar që të largohet nga porti turk, Karasu. Ukraina...

Lajçak: Jemi duke përgatitur një takim mes Vuçiçit dhe Kurtit në korrik

I dërguari i Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak deklaroi se vizita e tij në Prishtinë dhe Beograd u bë me idenë që...

Edhe 10 ditë bojkot për masat e sigurisë, avokatët kërkojnë protestë para KLGJ

Dhoma Kombëtare e Avokatisë (DHKA) ka vendosur këtë të mërkurë, zgjatjen e bojkotit për seancave e masave të sigurisë edhe për 10 ditë të...

Kurti: Po ecim me hapa të sigurt për realizimin e hekurudhës Durrës-Prishtinë

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti deklaron se po ecin me hapa të sigurt drejt realizimit të lidhjes hekurudhore Durrës-Prishtinë. “Mbrëmë në mbledhjen e 87-të të...