Ekonomia globale, OBEZH: Rritje 4.2% vitin e ardhshëm, Kina në pararojë

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Parashikimi për ekonominë globale po përmirësohet pavarësisht se vala e dytë e epidemisë së koronavirusit ka prekur shumë vende të botës dhe teksa prodhimi i vaksinës po i afrohet realitetit. Kështu ka deklaruar të martën Organizata për Bashkëpunim Ekonomik dhe Zhvillim, e cila ka nënvizuar se është Kina vendi që po udhëheq përmirësimin e situatës. Sipas parashikimit, ekonomia botërore do të rritet me 4.2 për qind vitin e ardhshëm dhe do të

“Për herë të parë që nga rënia e pandemisë, në fillim të 2020-s, kemi pakëz shpresë. Lajmet e mira për vaksinat kanë rritur shkallën e optimizmit dhe kanë zhdukur mjegullën e pasigurisë që na kishte mbuluar. Megjithatë, nuk kemi dalë ende nga errësira. Shumë vende po luftojnë me rikthimin e virusit dhe rivendosja e masave kufizuese po ul ngritjen ekonomike që kishte filluar”, tha Angel Gurria, sekretar i përgjithshëm i OBEZH.

Në tërësi, prodhimi i brendshëm global do t’i rikthehet niveleve që i paraprinë krizës nga fundi i vitit 2021, i udhëhequr nga një rimëkëmbje e fortë e Kinës, ka bërë me dije Organizata për Bashkëpunim Ekonomik dhe Zhvillim.

Por kjo do të fshehë variacionet e shumta mes vendeve, me prodhimin në shumë ekonomi që pritet të mbetet rreth 5% më ulët përpara niveleve të kohës së para krizës, në vitin 2022. Ndërkohë, Shtetet e Bashkuara dhe Bashkimi Evropian do të kenë një kontribut më të ulët në rimëkëmbjen ekonomike.


Etiketimet

Ukraina po heton 21 mijë krime të dyshuara lufte

Prokurorja e Përgjithshme e Ukrainës, Iryna Venediktova thotë se janë duke u hetuar 21 mijë krime të dyshuara lufte, kryer nga forcat ruse. Në një...

‘Protesta’, PD thirrje qytetarëve: Mos u trembni nga skenarët fake të qeverisë

Deputeti i Partisë Demokratike, Belind Këlliçi u bëri thirrje qytetarëve që të marrin pjesë pjesën në protestën e sotme, në orëm 19:00. Në një deklaratë...

Kapet i shumëkërkuari për masakrën e Çoles, ruhej nga një person i armatosur

Një operacion i policisë së Vlorës në bashkëpunim me forcat "Shqiponja” kanë vënë në pranga një shtetas të shpallur kërkim për vrasjen e dy...

TË FUNDIT

Ukraina po heton 21 mijë krime të dyshuara lufte

Prokurorja e Përgjithshme e Ukrainës, Iryna Venediktova thotë se janë duke u hetuar 21 mijë krime të dyshuara lufte, kryer nga forcat ruse. Në një...

‘Protesta’, PD thirrje qytetarëve: Mos u trembni nga skenarët fake të qeverisë

Deputeti i Partisë Demokratike, Belind Këlliçi u bëri thirrje qytetarëve që të marrin pjesë pjesën në protestën e sotme, në orëm 19:00. Në një deklaratë...

Kapet i shumëkërkuari për masakrën e Çoles, ruhej nga një person i armatosur

Një operacion i policisë së Vlorës në bashkëpunim me forcat "Shqiponja” kanë vënë në pranga një shtetas të shpallur kërkim për vrasjen e dy...

Euro drejt barazimit me dollarin, ekspertët shpjegojnë arsyet e zhvlerësimit

Monedha e përbashkët europiane po barazohet në tregun vendas me dollarin amerikan. Javët e fundit euro është dobësuar ndjeshëm në tregun vendas duke u shitur...

Rikthehen në detyrë prokurorët e SPAK, Elvin Gokaj dhe Alfred Shehu

Gjykata e Lartë ka rrëzuar vendimin e shkallës së Apelit në Gjykatës Administrative që pezullonte nga detyra dy prokurorët e SPAK, Elvin Gogaj e...