Masat anti-COVID në Evropë, Gjermania heq izolimin, Belgjika dhe Franca rrisin kufizimet

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Plani i qeverisë gjermane për një izolim të ashpër në Pashkë ishte një gabim. Vetë kancelarja Merkel e pranoi këtë pasi ra dakord me liderët rajonalë për ta zhbërë masën.

Vendimi, që ishte i vështirë të implementohej brenda afatit, kishte krijuar konfuzion mes publikut dhe kritika nga sektori i biznesit.

 “Gabimi është gabim dhe, më e rëndësishmja, duhet të korrigjohet në kohë. E di që ky propozim ka shkaktuar pasiguri të mëtejshme, ndaj më vjen keq për këtë dhe u kërkoj falje të gjithë qytetarëve,” – u shpreh Merkel.

Me valën e tretë të COVID-19 në ardhje dhe shtrimet në spitale në rritje, Belgjika ka zgjatur izolimin e saj të pjesshëm edhe për katër javë, duke i mbajtur shkollat të mbyllura dhe dyqanet e panevojshme hapur por të aksesueshme me prenotim.

Sinkron Alexander de Croo, kryeministër i Belgjikës:

“Masa të tjera mbeten në fuqi, mes të cilave ndalimi i udhëtimeve. Mendoj se të gjithë e kanë të qartë se në këtë periudhe të vështirë nuk mund të udhëtosh për qejf në vende të tjera. Gjithashtu, gjatë Pashkës do të ketë më shumë kontrolle kufitare,” – tha kryeministri i Belgjikës, Alexander de Croo.

Pushimet e Pashkës po shkaktojnë shqetësime në disa vende evropiane, që kanë nisur të kufizojnë lëvizjet.

Në Francë, qeveria do të diskutojë vendosjen e kufizimeve për udhëtimet me jashtë dhe ka njoftuar mundësinë e zgjatjes së masave të brendshme, duke shtuar tre rajone të reja nën mbikëqyrje të rreptë.

Situata shëndetësore mbetet alarmante, sidomos me variantet e reja të virusit. Komisioni Evropian paralajmëroi se mund të presim një rritje të rasteve të infektimit dhe shtrimeve në spitale në javët e ardhshme.

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Rreth 40 milionë njerëz në SHBA kanë rënë viktimë e mashtrimeve, thotë Civici

Ekonomisti Ardian Civici, i cili kohët e fundit ka botuar librin "Mashtruesit Financiarë", deklaroi se mashtrimi nuk është vetëm fenomen shqiptar, por edhe i...

Shtrenjtohet energjia elektrike në Maqedoninë e Veriut

Prej muajit të ardhshëm, qytetarët e Maqedonisë së Veriut do të paguajnë fatura më të shtrenjta për energji elektrike, për mesatarisht 7.4 përqind. Njoftimin e...

Civici: Mashtruesit financiarë janë gjenialë, gjejnë dobësitë e sistemit

Ekonomisti dhe autori i librit "Mashtruesit financiarë", Ardian Civici thotë se këta persona janë gjenialë, pasi arrijnë që të gjejnë dobësitë e sistemit dhe...

TË FUNDIT

Rreth 40 milionë njerëz në SHBA kanë rënë viktimë e mashtrimeve, thotë Civici

Ekonomisti Ardian Civici, i cili kohët e fundit ka botuar librin "Mashtruesit Financiarë", deklaroi se mashtrimi nuk është vetëm fenomen shqiptar, por edhe i...

Shtrenjtohet energjia elektrike në Maqedoninë e Veriut

Prej muajit të ardhshëm, qytetarët e Maqedonisë së Veriut do të paguajnë fatura më të shtrenjta për energji elektrike, për mesatarisht 7.4 përqind. Njoftimin e...

Civici: Mashtruesit financiarë janë gjenialë, gjejnë dobësitë e sistemit

Ekonomisti dhe autori i librit "Mashtruesit financiarë", Ardian Civici thotë se këta persona janë gjenialë, pasi arrijnë që të gjejnë dobësitë e sistemit dhe...

Grevat dhe vonesat në aeroporte çorodisin transportin ajror në BE

Grevat, vonesat dhe mungesa e stafit po e kthejnë transportin ajror evropian në ferr për këtë verë. Shtetasi belg Daniel Rothier është mes viktimave. Udhëtimi...

Lajçak pas takimit me Rakiç: Biseduam për procesin e dialogut

I dërguari special i Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi Miroslav Lajçak vizitoi këtë të mërkurë Mitrovicën e Veriut. Lajçak u takua me ministrin për Komunitete...