Samiti i liderëve të BE-së, pritet pjesëmarrja e Biden, shtetet të ndara për kufizimet

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Liderët e BE-së do të takohen të enjten në një tjetër mbledhje virtuale. Bëhet fjalë për takimin e radhës, që këtë herë do ketë një fytyrë të re.

Presidenti amerikan Joe Biden do të lidhet në atë që liderët evropianë shpresojnë të jetë momenti i ringritjes së aleancës ndër-atlantike.

Janë vaksinat, kufizimet e eksportit dhe fushata e vaksinimit në tërësi çështjet që pritet të dominojnë diskutimet pasi Biden të shtypë butonin për t’u shkëputur.

Liderët do të debatojnë mbi propozimet e Komisionit për të kufizuar licencat për eksportin e vaksinave, sidomos për vendet që kanë një kuotë të ulët infektimesh dhe që nuk kanë furnizuar me doza BE-në.

Disa nga shtetet anëtare druhen se kufizimet e mëtejshme do të kenë më shumë efekte negative se pozitive.

“Ky është një propozim kontradiktor pikërisht sepse ka një numër vendesh anëtare që janë të shqetësuara se këto kufizime të reja mund të shkojnë në favor të vendeve të tjera në botë që mund të vendosin kufizime reciproke në këmbim. Është edhe një grup vendesh që dëshirojnë të hedhin këtë hap dhe mund të përfundojmë në një situatë ku masat të jenë në fuqi por vendet të zgjedhin të mos i implementojnë,” – tha Anthony Dworkin, zyrtar i Këshillit Evropian për Marrëdhëniet me Jashtë.

Liderët evropianë po presin gjithashtu një përditësim mbi propozimet për një certifikatë udhëtimi, që mundëson hapjen e sezonit turistik.

Diskutimet do të fokusohen edhe tek hapat e mëtejshëm për t’u marrë në lidhje me Rusinë dhe masat kundër Turqisë, nga frika se vendi po minon demokracinë dhe të drejtat e njeriut.

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Lajçak pas takimit me Rakiç: Biseduam për procesin e dialogut

I dërguari special i Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi Miroslav Lajçak vizitoi këtë të mërkurë Mitrovicën e Veriut. Lajçak u takua me ministrin për Komunitete...

Mediat institucione shantazhi, raporti: Gazetarët censurohen, AMA politik

Media në Shqipëri ka bërë hapa prapa. Liria e shprehjes dhe e drejta e informimit, edhe pse të garantuara në Kushtetutë nuk kanë gjetur...

Aksidentoi të miturin dhe u largua nga vendngjarja, në kërkim polici

Një punonjës i policisë së Pogradecit është shpallur në kërkim për shkelje të rregullave të qarkullimit dhe largim nga vendi i aksidentit. Agjencia e Mbikëqyrjes...

TË FUNDIT

Lajçak pas takimit me Rakiç: Biseduam për procesin e dialogut

I dërguari special i Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi Miroslav Lajçak vizitoi këtë të mërkurë Mitrovicën e Veriut. Lajçak u takua me ministrin për Komunitete...

Mediat institucione shantazhi, raporti: Gazetarët censurohen, AMA politik

Media në Shqipëri ka bërë hapa prapa. Liria e shprehjes dhe e drejta e informimit, edhe pse të garantuara në Kushtetutë nuk kanë gjetur...

Aksidentoi të miturin dhe u largua nga vendngjarja, në kërkim polici

Një punonjës i policisë së Pogradecit është shpallur në kërkim për shkelje të rregullave të qarkullimit dhe largim nga vendi i aksidentit. Agjencia e Mbikëqyrjes...

Sofja dëbon 70 diplomatë rusë, Petkov: Punonin kundër interesave të Bullgarisë

Pa dhënë shumë detaje, kryeministri në ikje i Bullgarisë, Kiril Petkov njoftoi se po dëbonte nga vendi 70 diplomatë të akredituar në ambasadën ruse...

Zyrtari italian: Të gjendet një zgjidhje për dialogun Kosovë-Serbi

Italia inkurajon dialogun Kosovë-Serbi dhe se për këtë çështje duhet të gjendet një zgjidhje. Kështu u shpreh nënsekretari Ministrisë së Punëve të Jashtme të Italisë,...