Film për Notre Dame në flakë, nisin xhirimet në Paris, risjell momentet kur katedralja u përfshi nga flakët

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Një film për mënyrën sesi Katedralja e Famshme e Parisit u përfshi nga flakët.

Regjisori francez Jean-Jacques Annaud ka nisur xhirimet për të rikujtuar edhe një herë ngjarjen që shkaktoi trishtim jo vetëm në Francë por edhe në të gjithë botën.

Filmi portretizon ngjarjet e 15 prillit 2019, kur të gjithë sytë u kthyen në “Notre-Dame de Paris”.

Xhirimet kanë nisur në Cathédrale Saint-Étienne në qytetin e Sens, 120 km në jug-lindje të Parisit në çdo pjesë ndjen stilin arkitektonik gotik të viteve 1135 dhe 1140.

“Po mendoja me veten. Kjo është e pabesueshme, është jashtëzakonisht spektakolare, prek thellësitë e shpirtit. Është kjo bukuri, ky simbol që po zhduket, dhe e gjithë bota është duke qarë. Tri ditë më vonë unë nisa të shkruaj”, u shpreh Jean-Jacques Annaud.

“Është një eksperiencë e mirë për ne,  na lejon të shohim xhirimet dhe si shkojnë, është impresionuese”, tha Jean-Charles Stalpart,  figurant.

“Duke dëgjuar se si ka rënë alarmi, ne përpiqemi të jemi në humor edhe nëse e dimë, pavarësisht se e njohim Note Dame çdo gjë është e qartë”, tha Justine Méry, figurantë.

Brenda Katedrales Sens, 120 figurantë  dhe aktorë të kombësive të ndryshme janë mobilizuar dhe dëgjojnë udhëzimet.

Ata luajnë rolet e vizitorëve të fundit që do të ishin në katedrale, para se të fillonte zjarri dhe alarmet të ndizeshin.

Sa për vendin e xhirimit, katedralja e ndërtuar në Sens në 1130 u frymëzua kryesisht nga simotra e vogël në Paris.

Xhirimet do të zgjasin edhe disa javë të tjera, ndërsa zjarri do të riaktivizohet në një studio në rajonin e Parisit.

Jean-Jacques Annaud është i njohur për punën e tij dhe sfidat e kinematografike.

Ai është një nga të paktët regjisorë evropianë me një karrierë ndërkombëtare – Si filmat “Kërkimi për zjarr”, “Emri i trëndafilit” me Sean Connery, bazuar në romanin e Umberto Eco.

Disa vjet më vonë, Jean-Jacques Annaud e çoi Brad Pitt në Himalaje për të xhiruar  “Shtatë vjet në Tibet”.

Në vitin 2001, ai ribashkoi Jude Law dhe Ed Harris në ferrin e betejës së famshme të Stalingradit, të rindërtuar tërësisht në Gjermani.

Lexoni gjithashtu:

Francë, zjarri përfshin katedralen; digjet “Notre Dame” i Nantes

Notre Dame, fillon puna për heqjen e skelerisë; 200 tonelata hekur i shkrirë


Etiketimet

Siria njeh si vende të pavarura rajonet pro-ruse, Luhansk dhe Donetsk

Siria ka vendosur të njohë zyrtarisht pavarësinë dhe sovranitetin e Republikave Popullore të Luhanskut dhe Donetsk. Lajmi është bërë i ditur nga agjencia shtetërore siriane...

Prençi kundër Peleshit: 4 helikopterë s’kushtojnë më shumë se 12 mln euro

Ish-drejtori i Emergjencave Civile, Shemsi Prençi deklaroi se Shqipëria i ka mundësitë financiare për të blerë helikopterë për shuarjen e zjarreve, duke dalë kundër...

TË FUNDIT

Siria njeh si vende të pavarura rajonet pro-ruse, Luhansk dhe Donetsk

Siria ka vendosur të njohë zyrtarisht pavarësinë dhe sovranitetin e Republikave Popullore të Luhanskut dhe Donetsk. Lajmi është bërë i ditur nga agjencia shtetërore siriane...

Prençi kundër Peleshit: 4 helikopterë s’kushtojnë më shumë se 12 mln euro

Ish-drejtori i Emergjencave Civile, Shemsi Prençi deklaroi se Shqipëria i ka mundësitë financiare për të blerë helikopterë për shuarjen e zjarreve, duke dalë kundër...

Rreth 600 të infektuar me COVID-19, më shumë se gjysma në Tiranë

Numri i rasteve me COVID-19 në vendin tonë ka ardhur sërish në rritje gjatë 24 orëve të fundit. Ministria e Shëndetësisë tha se në 1534...

Përfshirja e suksesshme e romëve në tregun shqiptar të punës

  Integrimi i komunitetit rom dhe egjiptian në tregun e punës është një nga sfidat më të vështira. Organizatat për të drejtat e romëve thonë...