Themeluesi i kompanisë turke zhduket drejt Shqipërisë me 2 miliardë dollarë, raportojnë mediat vendase

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Themeluesi i një kompanie të shkëmbimit të valutave elektronike në Turqi është zhdukur. Raportimet e mediave në vend thonë se ai mund të jetë larguar nga Turqia me 2 miliardë dollarë, ndërsa të paktën 300,000 përdorues kanë humbur aksesin në llogaritë e tyre.

Në Turqi, monedha kombëtare, Lira, ka pasur një rënie të vazhdueshme për nëntë vite me radhë, duke i shtyrë qytetarët të ndërmarrin rreziqe me shpresën për të mbrojtur kursimet e tyre, apo për të fituar diçka. Rritja e papritur e kohëve të fundit të valutave elektronike tërhoqi shumë investitorë, por gjërat nuk shkuan aq mirë për Thodex, një ndër kompanitë më të mëdha të shkëmbimit në Turqi, e cila humbi rreth 2 miliardë dollarë.

Thodex me të paktën 700 mijë përdorues, pjesa më e madhe prej të cilëve u regjistruan pasi kompania ofroi disa miliona “Dogecoins” falas, thonë se shumë “Dogecoins” nuk u shpërndanë asnjëherë.

Mediat raportojnë se 390,000 përdorues nuk mund të hyjnë në llogaritë e tyre. Thodex deklaroi se e mbylli “përkohësisht” platformën për të “rregulluar një luhajte anormale në numrin e përdoruesve të kompanisë”.

Faruk Fatih Ozer, themeluesi i Thodex, ka fluturuar drejt Shqipërisë, duke marrë me vete 2 miliardë dollarë, paratë e investitorëve në kompaninë e tij.

Ministria turke e drejtësisë po kërkon të bashkëpunojë me Interpolin për të arrestuar Ozerin.

Thodex i mohon të gjithë pretendimet dhe thotë se ky problem ka prekur vetëm 30,000 përdorues. Kompania thotë se raportimet e pasakta të mediave kanë shkatërruar reputacionin e kompanisë, duke e bërë vazhdimin e veprimtarisë së saj të pamundur.

“Pretendimet se llogaritë e 391,000 personave janë zhdukur pas humbjes së të paktën 2 miliardë dollarë, janë të pabaza”, shkruhej në deklaratën e Thodex.

Themeluesi i Thodex është zotuar se do t’i kthejë të gjithë investitorëve paratë e humbura, por nuk ka treguar se si apo kur planifikon ta bëjë këtë.

 


Etiketimet

‘Protesta’, PD thirrje qytetarëve: Mos u trembni nga skenarët fake të qeverisë

Deputeti i Partisë Demokratike, Belind Këlliçi u bëri thirrje qytetarëve që të marrin pjesë pjesën në protestën e sotme, në orëm 19:00. Në një deklaratë...

Kapet i shumëkërkuari për masakrën e Çoles, ruhej nga një person i armatosur

Një operacion i policisë së Vlorës në bashkëpunim me forcat "Shqiponja” kanë vënë në pranga një shtetas të shpallur kërkim për vrasjen e dy...

Euro drejt barazimit me dollarin, ekspertët shpjegojnë arsyet e zhvlerësimit

Monedha e përbashkët europiane po barazohet në tregun vendas me dollarin amerikan. Javët e fundit euro është dobësuar ndjeshëm në tregun vendas duke u shitur...

TË FUNDIT

‘Protesta’, PD thirrje qytetarëve: Mos u trembni nga skenarët fake të qeverisë

Deputeti i Partisë Demokratike, Belind Këlliçi u bëri thirrje qytetarëve që të marrin pjesë pjesën në protestën e sotme, në orëm 19:00. Në një deklaratë...

Kapet i shumëkërkuari për masakrën e Çoles, ruhej nga një person i armatosur

Një operacion i policisë së Vlorës në bashkëpunim me forcat "Shqiponja” kanë vënë në pranga një shtetas të shpallur kërkim për vrasjen e dy...

Euro drejt barazimit me dollarin, ekspertët shpjegojnë arsyet e zhvlerësimit

Monedha e përbashkët europiane po barazohet në tregun vendas me dollarin amerikan. Javët e fundit euro është dobësuar ndjeshëm në tregun vendas duke u shitur...

Rikthehen në detyrë prokurorët e SPAK, Elvin Gokaj dhe Alfred Shehu

Gjykata e Lartë ka rrëzuar vendimin e shkallës së Apelit në Gjykatës Administrative që pezullonte nga detyra dy prokurorët e SPAK, Elvin Gogaj e...

Lavrov nuk do të takohet me Blinken në Samitin e G20-ës

Nuk është planifikuar një takim mes ministrit të Jashtëm rus, Sergei Lavrov dhe sekretarit amerikan të shtetit Antony Blinken në Samitin e G20-ës në...