Vala e katërt e COVID, ekspertët në Francë paralajmërojnë rrezikun nga varianti Delta

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Franca ka gjasa të përjetojë një valë të katërt infektimesh nga COVID-19, për shkak të rritjes së rasteve të shkaktuara nga varianti Delta, i zbuluar për herë të parë në Indi.

Lajmin e bëri të ditur një zyrtar i qeverisë franceze, profesor Arnaud Fontanet, i cili tha se kjo valë e katërt mund të verifikohet në fillim të vitit shkollor.

Fontanet shtoi se ecuria e procesit të vaksinimit do të ndihmojë në lehtësimin e efekteve të kësaj vale të re të virusit.

“Bëhet fjalë për një valë infektimi, e cila mund të ketë një spektër të gjerë situatash. Si për shembull me forma më të vogla, asimptomatike, etj. Format e ashpra janë ato që kanë rëndësi, sepse janë ato që do të prekin shëndetin e njerëzve dhe që bartin rreziqet e komplikacioneve, shtrimeve në spitale apo vdekjeve,” – u shpreh Fontanet.

Infeksionet me COVID-19 po bien në Francë, me 1815 raste të raportuara mesatarisht çdo ditë, shifër që përbën vetëm 3% të pikut të verifikuar në muajin nëntor.

 

LEXONI GJITHASHTU: 


Etiketimet

‘Protesta’, PD thirrje qytetarëve: Mos u trembni nga skenarët fake të qeverisë

Deputeti i Partisë Demokratike, Belind Këlliçi u bëri thirrje qytetarëve që të marrin pjesë pjesën në protestën e sotme, në orëm 19:00. Në një deklaratë...

Kapet i shumëkërkuari për masakrën e Çoles, ruhej nga një person i armatosur

Një operacion i policisë së Vlorës në bashkëpunim me forcat "Shqiponja” kanë vënë në pranga një shtetas të shpallur kërkim për vrasjen e dy...

Euro drejt barazimit me dollarin, ekspertët shpjegojnë arsyet e zhvlerësimit

Monedha e përbashkët europiane po barazohet në tregun vendas me dollarin amerikan. Javët e fundit euro është dobësuar ndjeshëm në tregun vendas duke u shitur...

TË FUNDIT

‘Protesta’, PD thirrje qytetarëve: Mos u trembni nga skenarët fake të qeverisë

Deputeti i Partisë Demokratike, Belind Këlliçi u bëri thirrje qytetarëve që të marrin pjesë pjesën në protestën e sotme, në orëm 19:00. Në një deklaratë...

Kapet i shumëkërkuari për masakrën e Çoles, ruhej nga një person i armatosur

Një operacion i policisë së Vlorës në bashkëpunim me forcat "Shqiponja” kanë vënë në pranga një shtetas të shpallur kërkim për vrasjen e dy...

Euro drejt barazimit me dollarin, ekspertët shpjegojnë arsyet e zhvlerësimit

Monedha e përbashkët europiane po barazohet në tregun vendas me dollarin amerikan. Javët e fundit euro është dobësuar ndjeshëm në tregun vendas duke u shitur...

Rikthehen në detyrë prokurorët e SPAK, Elvin Gokaj dhe Alfred Shehu

Gjykata e Lartë ka rrëzuar vendimin e shkallës së Apelit në Gjykatës Administrative që pezullonte nga detyra dy prokurorët e SPAK, Elvin Gogaj e...

Lavrov nuk do të takohet me Blinken në Samitin e G20-ës

Nuk është planifikuar një takim mes ministrit të Jashtëm rus, Sergei Lavrov dhe sekretarit amerikan të shtetit Antony Blinken në Samitin e G20-ës në...