Pavarësisht vaksinimit, rritja e rasteve me COVID-19 tremb autoritetet në SHBA e Britani

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Vende në mbarë botën po avancojnë përpjekjet për të frenuar përhapjen e COVID-19, pasi rritjet e rasteve të infektimit kanë çuar në shtimin e vatrave të virusit në mbarë globin, pavarësisht fushatave masive të vaksinimit.

Kështu, në Shtetet e Bashkuara totali i infektimeve ka shkuar mbi 34 milionë e 67 mijë, ndërsa numri i vdekjeve mbi 608 mijë, sipas të dhënave të Qendrës së sistemeve shkencore dhe inxhinierike pranë Universitetit Johns Hopkins.

Qendra amerikane për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve paralajmëroi njerëzit se vaksina mund të mos jetë efikase ndaj virusit dhe i inkurajoi ata të ndjekin masat mbrojtëse si mbajtjen e maskës, ruajtjen e distancës sociale dhe shmangien e turmave apo hapësirave pa ventilim.

Britania e Madhe ka raportuar ndërkohë mbi 54 mijë e 600 raste të reja me COVID në 24 orët e fundit, shifër që e ka çuar në mbi 5 milionë e 386 mijë totalin e infektimeve.

Ministri britanik i Shëndetësisë, Sajid Javid rezultoi pozitiv me coronavirus ditën e shtunë dhe njoftoi në Twitter se kishte marrë dy dozat e vaksinës dhe se simptomat ishin të buta. Aktualisht ai ndodhet i izoluar në shtëpinë e tij me familjen.

Ndërkohë, Franca raportoi rreth 11 mijë raste të reja me COVID në 24 orët e fundit, duke lënë pas rekordin prej 10 mijë njësisht për dy ditë rresht.

Në kuadër të forcimit të masave, nga 18 korriku personat e pavaksinuar nga Britania, Spanja, Portugalia, Qipro, Holanda dhe Greqia duhet të kenë me vete një test jo më të vjetër se 24 orë për të hyrë në territorin francez.

Edhe qeveria greke njoftoi të shtunën rinvendosjen e një shtetrrethimi në orët e natës në ishullin Mikonos, pas rritjes së rasteve me infektime.


Etiketimet

‘Protesta’, PD thirrje qytetarëve: Mos u trembni nga skenarët fake të qeverisë

Deputeti i Partisë Demokratike, Belind Këlliçi u bëri thirrje qytetarëve që të marrin pjesë pjesën në protestën e sotme, në orëm 19:00. Në një deklaratë...

Kapet i shumëkërkuari për masakrën e Çoles, ruhej nga një person i armatosur

Një operacion i policisë së Vlorës në bashkëpunim me forcat "Shqiponja” kanë vënë në pranga një shtetas të shpallur kërkim për vrasjen e dy...

Euro drejt barazimit me dollarin, ekspertët shpjegojnë arsyet e zhvlerësimit

Monedha e përbashkët europiane po barazohet në tregun vendas me dollarin amerikan. Javët e fundit euro është dobësuar ndjeshëm në tregun vendas duke u shitur...

TË FUNDIT

‘Protesta’, PD thirrje qytetarëve: Mos u trembni nga skenarët fake të qeverisë

Deputeti i Partisë Demokratike, Belind Këlliçi u bëri thirrje qytetarëve që të marrin pjesë pjesën në protestën e sotme, në orëm 19:00. Në një deklaratë...

Kapet i shumëkërkuari për masakrën e Çoles, ruhej nga një person i armatosur

Një operacion i policisë së Vlorës në bashkëpunim me forcat "Shqiponja” kanë vënë në pranga një shtetas të shpallur kërkim për vrasjen e dy...

Euro drejt barazimit me dollarin, ekspertët shpjegojnë arsyet e zhvlerësimit

Monedha e përbashkët europiane po barazohet në tregun vendas me dollarin amerikan. Javët e fundit euro është dobësuar ndjeshëm në tregun vendas duke u shitur...

Rikthehen në detyrë prokurorët e SPAK, Elvin Gokaj dhe Alfred Shehu

Gjykata e Lartë ka rrëzuar vendimin e shkallës së Apelit në Gjykatës Administrative që pezullonte nga detyra dy prokurorët e SPAK, Elvin Gogaj e...

Lavrov nuk do të takohet me Blinken në Samitin e G20-ës

Nuk është planifikuar një takim mes ministrit të Jashtëm rus, Sergei Lavrov dhe sekretarit amerikan të shtetit Antony Blinken në Samitin e G20-ës në...