Talebanët pengojnë largimin e afganëve nga vendi, shpërndajnë turmat jashtë aeroportit të Kabulit

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Zëdhënësi taleban, Zabihullah Mujahid ka deklaruar se talebanët nuk do t’i lënë më shtetasit afganë të largohen nga aeroporti i Kabulit për shkak të situatës kaotike atje.

Gjatë një konference për shtyp, ai i bëri thirrje turmave që ndodhen momentalisht në aeroport të kthehen në shtëpi pasi siguria e tyre është e garantuar.

“Ne i kërkojmë amerikanëve,” tha ai “mos i inkurajoni afganët të ikin… Ne na duhet talenti i tyre.”

Ai shtoi se mediat afgane janë sërish në punë, njësoj si spitalet, shkollat, universitetet dhe pushteti vendor.

Gjatë deklaratës së tij për shtyp, Mujahid gjithashtu i kërkoi grave të qëndrojnë në shtëpi për momentin, për hir të sigurisë së tyre.

Partnerët e SHBA kanë paralajmëruar se ata nuk do të kenë mundësi të evakuojnë të gjithë ata që kërkojnë t’u ikin talebanëve, brenda datës 31 gusht.

Ndaj, ky paralajmërim vjen para mbledhjes së Samitit G-7, kur partnerët perëndimorë pritet t’i kërkojnë presidentit amerikan Joe Biden të shtyjë datën e tërheqjes së forcave ushtarake nga Afganistani pas 31 gushtit.

Trupat amerikane momentalisht e kontrollojnë aeroportin e Kabulit, nga ku rreth 58,700 njerëz, më së shumti shtetas afganë që kanë punuar për forcat e huaja po mundohen të evakuohen.

Talebanët thonë se ata nuk do të bien dakord me shtyrjen e datës, pasi kjo do të shkelte marrëveshjen me SHBA.

Trajtimi i grave nga talebanët do të jetë një “vijë e kuqe”, paralajmëruan Kombet e Bashkuara gjatë seancës emergjente të Këshillit të të Drejtave të Njeriut.

 


 

Etiketimet

Atentati në Vlorë, policia dyshon për vrasës me pagesë

"Nisur nga dinamika e ngjarjes, sesi autorët janë vënë në ndjekje të viktimave, armët që kanë përdorur, mekanizmi, kanë ngritur dyshime të arsyeshme për...

Të përfshirë në një vrasje në 2019-ën, kush ishin dy viktimat e atentatit në Vlorë

Shpati Lena dhe Hakim Xhezo janë viktimat e atentatit të ndodhur paraditen e së enjtes në Panaja të Vlorës. Ata janë emra të njohur për...

Atentat dhe vrasje për motive të dobëta, 4 viktima në më pak se 24 orë

Katër viktima janë regjistruar në më pak se 24 orë në vend, si pasojë e një atentati dhe dy vrasjeve për motive të dobëta Në...

TË FUNDIT

Atentati në Vlorë, policia dyshon për vrasës me pagesë

"Nisur nga dinamika e ngjarjes, sesi autorët janë vënë në ndjekje të viktimave, armët që kanë përdorur, mekanizmi, kanë ngritur dyshime të arsyeshme për...

Të përfshirë në një vrasje në 2019-ën, kush ishin dy viktimat e atentatit në Vlorë

Shpati Lena dhe Hakim Xhezo janë viktimat e atentatit të ndodhur paraditen e së enjtes në Panaja të Vlorës. Ata janë emra të njohur për...

Atentat dhe vrasje për motive të dobëta, 4 viktima në më pak se 24 orë

Katër viktima janë regjistruar në më pak se 24 orë në vend, si pasojë e një atentati dhe dy vrasjeve për motive të dobëta Në...

Reciprociteti mes Kosovës dhe Serbisë do shtyhet sërish, thotë eksperti i sigurisë

Eksperti i sigurisë, Bedri Elezi thotë se zbatimi i reciprocitetit mes Kosovës dhe Serbisë për targat e automjeteve dhe letënjoftimet, nuk do të fillojë...

Dyshime për 3 autorë, gjenden 20 gëzhoja, detaje nga atentati në Vlorë

"Dyshohet se tre janë autorët e atentatit në Vlorë dhe në vendngjarje janë gjetur 20 gëzhonja". Janë këto detajet e fundit që raporton gazetarja e...


Sondazh

A duhet të ndalohen skafet dhe motorët e ujit pas tragjedisë së Himarës?