Afganët tërheqin paratë, radhë të gjata përpara institucioneve bankare në Kabul

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Banorët e Kabulit pritën jashtë bankave ditën e mërkurë për të tërhequr paratë e tyre, teksa agjencitë financiare në kryeqytetin afgan lajmëruan se do të rihapeshin.

Shumë banka dhe institucione të tjera financiare u mbyllën më 15 gusht, pak përpara se presidenti afgan Ashraf Ghani të largohej dhe talebanët të merrnin nën kontroll qytetin.

Në orët e fundit një zëdhënës i talebanëve tha se jeta në Kabul do të kthehet në normalitet dhe se bankat do të rihapen rregullisht nga e enjtja. Sidoqoftë, kjo mbetet për t’u parë.

Një numër i vogël bankash rifilluan operacionet e tyre të mërkurën, por tërheqja e parave në formë kesh ishte veprimi i vetëm që kryen.

Në të njëjtën kohë, bankat kanë vendosur një kufi për sasinë e parave që mund të tërhiqet, përkatësisht 200 dollarë amerikanë në ditë për person.

“Problemi më i madh me të cilin po përballem aktualisht është se unë nuk kam një punë, jam në gjendje të rëndë ekonomike dhe nuk mund të tërheq paratë e mia nga banka. Ndaj po has në shumë vështirësi”, thotë Abdul Ahad, banor i Kabulit.

Persona të shumtë qëndruan në radhë jashtë bankave, por shumë prej tyre nuk mundën të kryenin veprimet brenda orarit të rregullt.


Etiketimet

Kurti: Kujtimin për familjen Jashari ta shndërrojmë në përjetësi

Albin Kurti mbajti mbledhja e pestë tw komitetit ndër-ministror për Kompleksin Memorial “Adem Jashari” në Prekaz. Në këtë mbledhje, që zgjati tre orë, u prezantua...

Nëna hidhet me foshnjën e saj nga kati i dytë i maternitetit në Sarandë

Një nënë me fëmijën e porsalindur është hedhur nga kati i dytë i maternitetit në Sarandë, mbrëmjen e sotme. Ngjarja ka ndodhur rreth orës 22:00...

A është dielli i dëmshëm për shëndetin?

Dielli është i mirë, i shëndetshëm dhe shmang depresionin, shkruan KosovaPress. Përfitimet e ekspozimit ndaj rrezeve të diellit, në fakt, janë shumë më të ulëta...

TË FUNDIT

Kurti: Kujtimin për familjen Jashari ta shndërrojmë në përjetësi

Albin Kurti mbajti mbledhja e pestë tw komitetit ndër-ministror për Kompleksin Memorial “Adem Jashari” në Prekaz. Në këtë mbledhje, që zgjati tre orë, u prezantua...

Nëna hidhet me foshnjën e saj nga kati i dytë i maternitetit në Sarandë

Një nënë me fëmijën e porsalindur është hedhur nga kati i dytë i maternitetit në Sarandë, mbrëmjen e sotme. Ngjarja ka ndodhur rreth orës 22:00...

A është dielli i dëmshëm për shëndetin?

Dielli është i mirë, i shëndetshëm dhe shmang depresionin, shkruan KosovaPress. Përfitimet e ekspozimit ndaj rrezeve të diellit, në fakt, janë shumë më të ulëta...

Bjellorusia është kërcënuar nga Ukraina, pretendon Lukashenko

Presidenti i Bjellorusisë, Aleksandër Lukashenko tha të shtunën se Ukraina ishte përpjekur të godiste objektet ushtarake në territorin bjellorus tre ditë më pare. Agjencia shtetërore...

Zbulohet bima e parë mishngrënëse që kap prenë nën tokë

Shkencëtarët kanë zbuluar një bimë mishngrënëse që rrit nëntokë rrënjë që kapin gjahun, duke u ushqyer me krijesa nëntokësore si krimbat, larvat dhe brumbujt. Lloji i...