Francezja e evakuuar tregon se iu dha para talebanëve për të shkuar në aeroportin e Kabulit

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Një qytetare franceze e evakuuar nga Afganistani tregoi se iu kishte dhënë para talebanëve në mënyrë që ajo dhe grupi i saj të mbërrinte në aeroportin e Kabulit dhe më pas të udhëtonin drejt vendit të origjinës.

Victoria Fontan, një profesoreshë e studimeve të paqes dhe konfliktit në Universitetin Amerikan të Afganistanit, tha për Euronews se talebanët e vendosën atë dhe grupin e saj nën “arrest shtëpiak” dhe e bënë pothuajse të pamundur që t’i çonin në aeroport.

“Nga fillimi deri në fund, ishte krejt e pasigurt nëse mund të mbërrimin në aeroport edhe si ndërkombëtarë”, tha Fontan.

Ajo është një nga mijëra personat që janë evakuuar nga Afganistani që nga 14 gushti.

“Ekziston një person i veçantë përgjegjës, i emëruar nga talebanët për të siguruar atë që ata e quajnë kalim të sigurt të ndërkombëtarëve në aeroport. Por, kjo është me të vërtetë një zhvatje më shumë se çdo gjë tjetër”, tha ajo për Euronews.

“Ata na kontrolluan derisa na morën gjithçka, madje edhe radiot në fund. Dhe pastaj na hipën në autobusë dhe ne u lamë në një nga portat e aeroportit. Fatmirësisht, një nga portat e aeroportit më pak të mbushur me njerëz”, shpjegoi ajo, duke deklaruar se u deshën dy orë për të hyrë në aeroport.

Ajo rrëfeu më tej se kishte shumë persona të tjerë që ishin të dëshpëruar dhe prisnin për të evakuuar nga Afganistani.

 

LEXONI GJITHASHTU:


 

Etiketimet

Të flasësh shqip në Serbi, studenti nga Beogradi: Nuk jam paragjykuar për gjuhën

Borivoje Llaziç, student nga Serbia që studion gjuhën shqipe thotë se nuk është paragjykuar që ka zgjedhur të studiojë gjuhën e në kombi me të...

Dita Botërore e Fotografisë, Tasho: Nuk mjafton të shkrepësh aparatin, duhet mendim

19 gushti është dita ndërkombëtare e fotografisë. Fotografi Roland Tasho tha për Euronews Albania se arti i fotove është masivizuar, por jo të gjithë...

Informacione se në Kosovë veprojnë grupe ilegale serbe, nisin hetimet

Policia e Kosovës ka informacione se në territorin e Kosovës veprojnë “grupe apo organizata ilegale” nga Serbia, ndërsa Prokuroria Speciale në Prishtinë është duke...

TË FUNDIT

Të flasësh shqip në Serbi, studenti nga Beogradi: Nuk jam paragjykuar për gjuhën

Borivoje Llaziç, student nga Serbia që studion gjuhën shqipe thotë se nuk është paragjykuar që ka zgjedhur të studiojë gjuhën e në kombi me të...

Dita Botërore e Fotografisë, Tasho: Nuk mjafton të shkrepësh aparatin, duhet mendim

19 gushti është dita ndërkombëtare e fotografisë. Fotografi Roland Tasho tha për Euronews Albania se arti i fotove është masivizuar, por jo të gjithë...

Informacione se në Kosovë veprojnë grupe ilegale serbe, nisin hetimet

Policia e Kosovës ka informacione se në territorin e Kosovës veprojnë “grupe apo organizata ilegale” nga Serbia, ndërsa Prokuroria Speciale në Prishtinë është duke...

Humb jetën në një aksident në Greqi 54-vjeçari shqiptar

Një shtetas shqiptar ka humbur jetën në një aksident në qendër të Selanikut. Mediat greke raportojnë se 54-vjeçari, identiteti i të cilit nuk dihet, ka...

Manastirliu: 10 mijë turistë të huaj morën shërbim në qendrat shëndetësore

35 mijë pushues kanë marrë shërbime mjekësore në qendrat shëndetësore që në zonat turistike gjatë muajve të fundit. Shifra është publikuar nga ministrja Ministrja e...


Sondazh

A duhet të ndalohen skafet dhe motorët e ujit pas tragjedisë së Himarës?