Përfshirja e SHBA në Afganistan nuk do të ndalojë më 31 gusht, njofton diplomati i lartë amerikan

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Një diplomat i lartë i SHBA tha se evakuimi i shtetasve amerikanë në Afganistan “nuk do të ndalojë” më 31 gusht, afatin që presidenti Joe Biden kishte vendosur më herët.

Ross Wilson, ambasadori në detyrë i SHBA në Afganistan, tha për CBS News se angazhimi i Amerikës ndaj qytetarëve dhe stafit afgan do të vazhdojë “qoftë me talebanët apo çfarëdo forme qeverisëse të vijë në pushtet në atë vend”.

Wilson gjithashtu shtoi se qeveria amerikane ka dhënë paralajmërime të vazhdueshme duke u bërë thirrje amerikanëve të largohen “menjëherë” nga Afganistani, sipas tij, çdo paralajmërim jepej me tone më të forta.

“Kurrë më parë në 40 vitet e mia të punës në departamentin e shtetit nuk kam parë të përdoret gjuhë aq e ashpër”, u shpreh Wilson.

“Disa persona kanë vendosur mos të largohen, ajo është e drejta e tyre. Na vjen keq që shumë qytetarë ndodhen në një pozitë që nuk do të preferonin të ishin dhe ne e kemi për detyrë t’i ndihmojmë ata”, përfundoi diplomati amerikan.

Lexoni gjithashtu:


Etiketimet

Berisha-mazhorancës: Pse s’guxoni të flisni për gjenocidin serb në Kosovë

Kryetari i Partisë Demokratike, Sali Berisha e cilësoi një rezolutë të njerëzve me qëndrim të dyfishtë atë të mazhorancës për gjenocidin serb në Srebrenicë. Qeveria,...

Greqia do të rris pensionet në 2023, nisma pas më shumë se një dekade

Për herë të parë në më shumë se një dekadë, duke nisur nga viti 2023, Greqia do të rritë pensionet. Ishte ky premtimi i dhënë...

TË FUNDIT

Berisha-mazhorancës: Pse s’guxoni të flisni për gjenocidin serb në Kosovë

Kryetari i Partisë Demokratike, Sali Berisha e cilësoi një rezolutë të njerëzve me qëndrim të dyfishtë atë të mazhorancës për gjenocidin serb në Srebrenicë. Qeveria,...

Greqia do të rris pensionet në 2023, nisma pas më shumë se një dekade

Për herë të parë në më shumë se një dekadë, duke nisur nga viti 2023, Greqia do të rritë pensionet. Ishte ky premtimi i dhënë...

Ulet sërish çmimi i naftës dhe benzinës

Bordi i Transparencës ka caktuar çmimet e reja për karburantet. Duke nisur nga kjo e enjte nafta do të shitet me 235 lekë/litër. Benzina do të...

Rusët avancojnë në Lindje, shkatërrime dhe viktima në të dyja palët

Forcat ruse vijojnë të sulmojnë më shumë ndërtesa në Kharkiv, në verilindje të Ukrainës. Një ditë më parë u raportua për viktima nga të dyja...