Kush është ISIS-K, grupi terrorist mori përsipër sulmin në aeroportin e Kabulit

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Shteti Islamik i Khorasanit ka marrë përsipër përgjegjësinë për dy sulmet vetëvrasëse në aeroportin e Kabulit, që vranë rreth 90 persona dhe plagosën 150 të tjerë.

Por kush është ky grup dhe cilët janë objektivat e tij?

Sipas mediave ndërkombëtare, grupi është më ekstremi dhe më i dhunshmi i të gjitha fraksioneve xhihadiste në Afganistan.

Ai ka lindur në provincën e Kohrasanit, ndaj dhe njihet me akronimin ISIS-K dhe është aktiv si në Afganistan ashtu edhe në Pakistan.

Grupi është fajësuar për disa nga mizoritë më të rënda të viteve të fundit, pasi ka sulmuar shkollat e vajzave, spitalet, maternitetet dhe ka ekzekutuar gra e fëmijë.

Anëtarët e tij janë pjesë e rrjetit global të Shtetit Islamik, që synon të kryejë sulme ndaj objektivave perëndimorë, ndërkombëtarë dhe humanitarë, kudo në botë.

ISIS-K ka lidhje me një fraksion të talebanëve, rrjetin Hakani. Por me guerrilasit ata kanë dallime të shumta, pasi i akuzojnë se kanë braktisur luftën e shenjtë në favor të një marrëveshjeje paqeje të negociuar.

Ajo që mund të thuhet me siguri është se luftëtarët e ISIS-K tani përbëjnë sfidën kryesore për qeverinë e ardhshme talebane.

 

 


 

Etiketimet

Rekrutët ukrainas në Britaninë e Madhe, stërviten kundër pushtuesve rusë

Deri pak javë më parë, Serhij ishte një analist biznesi në një kompani elektronike. Ndërsa Zakhar ishte një inxhinier. Tani ata janë ushtarë që...

Kanabis me postë nga Britania e Madhe, arrestohen dy të rinjtë

Dy persona janë arrestuar nga policia në kuadër të operacionit të koduar “Green mail 2”. David Shehu dhe Mariglen Vata, të dy 18 vjeç, u...

E quajtën terrorist, shkrimtari tregon si nisi incidenti me muxhahedinët

Shkrimtari, Gjergji Thanasi ishte pjesë e incidentit të ndodhur në Panairin Veror të Librit në Durrës pasditen e së mërkurës, ku një grup muxhahedinësh...

TË FUNDIT

Rekrutët ukrainas në Britaninë e Madhe, stërviten kundër pushtuesve rusë

Deri pak javë më parë, Serhij ishte një analist biznesi në një kompani elektronike. Ndërsa Zakhar ishte një inxhinier. Tani ata janë ushtarë që...

Kanabis me postë nga Britania e Madhe, arrestohen dy të rinjtë

Dy persona janë arrestuar nga policia në kuadër të operacionit të koduar “Green mail 2”. David Shehu dhe Mariglen Vata, të dy 18 vjeç, u...

E quajtën terrorist, shkrimtari tregon si nisi incidenti me muxhahedinët

Shkrimtari, Gjergji Thanasi ishte pjesë e incidentit të ndodhur në Panairin Veror të Librit në Durrës pasditen e së mërkurës, ku një grup muxhahedinësh...

Burg për 29-vjeçaren që aksidentoi për vdekje një këmbësor dhe plagosi tre të tjerë

Gjykata e Tiranës caktoi masën e sigurisë "Arrest me burg" per 29-vjeçaren, Elinta Garo. Ajo do të qëndrojë në burg për 30 ditë, deri në...

Tensionet Kinë-Tajvan, ishulli reagon me stërvitje ushtarake

Tajvani mbajti një stërvitje ushtarake ditën e enjte, me raketa dhe topa që simuluan një përgjigje ndaj një sulmi eventual kinez. Gjithashtu, autoritetet e ishullit...


Sondazh

A duhet të ndalohen skafet dhe motorët e ujit pas tragjedisë së Himarës?