Ekspertët: Ndryshimet klimatike rrisin numrin e vdekjeve dhe transmetimin e sëmundjeve

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Një artikull i kohëve të fundit, i publikuar në mbi 200 gazeta mjekësore paralajmëroi se ndryshimet e klimës përbëjnë kërcënim për shëndetin publik.

Valët e të nxehtit rrisin numrin e vdekjeve, sidomos tek të moshuarit dhe gjithashtu prekin gratë shtatzëna.

Krahas këtij efekti direkt ka edhe efekte indirekte, si për shembull transmetimi i sëmundjeve si ethet tropikale, të cilat do të shtohen nga ndryshimet e klimës.

“Një nga pikat kyçe është se shumë njerëz e konsiderojnë ndryshimin e klimës vetëm një kërcënim mjedisor. Por ai është edhe një kërcënim për shëndetin tonë, për shëndetin e brezave të sotëm e të ardhshëm. Dhe nëse e përkufizojmë ndryshimin e klimës si një kërcënim shëndetësor, kjo do të ndihmojë në përshpejtimin e ambicies për të shkurtuar emetimet e gazrave,” – u shpreh epidemiologu Sir Andy Haines.

Ekspertët e shëndetësisë thonë se përpjekjet e disa liderëve për të reduktuar emetimet e karbonit janë të pamjaftueshme. Në veçanti janë krerët e shteteve të pasura ata që duhet të bëjnë ndryshime thelbësore.

Më herët gjatë muajit, Kombet e Bashkuara e cilësuan katastrofën mjedisore alarmuese për njerëzimin dhe bënë thirrje për ndërhyrje urgjente.

 

LEXONI GJITHASHTU: 


Etiketimet

Kosova me dozë të katërt të vaksinës kundër COVID-19

Personat mbi 60-vjeç në Kosovë mund të marrin dozën e katërt të vaksinës kundër koronavirusit. Lajmi u bë i ditur nga Ministria e Shëndetësisë, e...

FOTO/Shqiptari mbron me armë hotelin në Shkup, zmbrapsen huliganët maqedonas

Isuk Koka, i cili mbrojti me armë mbrëmjen e djeshme hotelin e tij në Çarshi të Shkupit nga huliganët, është arrestuar nga Policia. Gazetarja Ferikan...

Kreu i grupit kriminal serb pretendon se ndodhet në Kosovë

Ende nuk ka asnjë reagim nga institucionet e Kosovës lidhur me rishfaqjen e kreut të grupit kriminal serb, Milan Radojçiç, njëkohësisht nënkryetar i Listës...

TË FUNDIT

Kosova me dozë të katërt të vaksinës kundër COVID-19

Personat mbi 60-vjeç në Kosovë mund të marrin dozën e katërt të vaksinës kundër koronavirusit. Lajmi u bë i ditur nga Ministria e Shëndetësisë, e...

FOTO/Shqiptari mbron me armë hotelin në Shkup, zmbrapsen huliganët maqedonas

Isuk Koka, i cili mbrojti me armë mbrëmjen e djeshme hotelin e tij në Çarshi të Shkupit nga huliganët, është arrestuar nga Policia. Gazetarja Ferikan...

Kreu i grupit kriminal serb pretendon se ndodhet në Kosovë

Ende nuk ka asnjë reagim nga institucionet e Kosovës lidhur me rishfaqjen e kreut të grupit kriminal serb, Milan Radojçiç, njëkohësisht nënkryetar i Listës...

Parulla provokuese nga serbët në Mitrovicën e Veriut

Në orët e para të mëngjesit të së enjtes, janë shfaqur parullatë reja provokuese në veriun e Mitrovicës. “Nema predaje, KM ostaje” që në...

Harta e re gjyqësore, priten masa disiplinore për avokatët që thyen bojkotin

Kreu i Dhomës së Avokatisë, Maks Haxhia tha se do të kërkojë ndjekje disiplinore për avokatët që kanë thyer bojkotin për hartën e re...