Dy motra japoneze bëhen binjaket më të vjetra në botë

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Dy motra japoneze 107-vjeçare janë bërë pjesë e librit të rekordeve Guinness si binjaket identike më të vjetra në botë. Motrat Umeno Sumiyama dhe Koume Kodama të cilat u certifikuan nga Guinness janë mbi 107 vjeç e 300 ditë.

Rekordet Botërore Guinness thanë në një deklaratë se që nga 1 Shtatori, motrat kishin thyer rekordin e mëparshëm prej 107 vjetësh dhe 175 ditësh të vendosur nga motrat binjake Kin Narita dhe Gine Kanie – gjithashtu nga Japonia.

Umeno dhe Koume kanë lindur më 5 nëntor 1913 në ishullin Shodoshima dhe kanë përjetuar të dyja luftërat botërore.

Binjaket, të cilat momentalisht jetojnë në shtëpi të veçanta të kujdesit, morën certifikatat e tyre me postë për shkak të situatës së pandemisë së Covid-19.

Stafi i shtëpisë së kujdesit, i njërës prej motrave, tha se “Umeno ishte përlotur sapo pa certifikatën”.

Certifikatat nga Guinness iu dhanë të dyja motrave në ditën që përkonte me “Ditën e Respektit për të Moshuarit”, një festë kombëtare në Japoni.


 

Etiketimet

Rekrutët ukrainas në Britaninë e Madhe, stërviten kundër pushtuesve rusë

Deri pak javë më parë, Serhij ishte një analist biznesi në një kompani elektronike. Ndërsa Zakhar ishte një inxhinier. Tani ata janë ushtarë që...

Kanabis me postë nga Britania e Madhe, arrestohen dy të rinjtë

Dy persona janë arrestuar nga policia në kuadër të operacionit të koduar “Green mail 2”. David Shehu dhe Mariglen Vata, të dy 18 vjeç, u...

E quajtën terrorist, shkrimtari tregon si nisi incidenti me muxhahedinët

Shkrimtari, Gjergji Thanasi ishte pjesë e incidentit të ndodhur në Panairin Veror të Librit në Durrës pasditen e së mërkurës, ku një grup muxhahedinësh...

TË FUNDIT

Rekrutët ukrainas në Britaninë e Madhe, stërviten kundër pushtuesve rusë

Deri pak javë më parë, Serhij ishte një analist biznesi në një kompani elektronike. Ndërsa Zakhar ishte një inxhinier. Tani ata janë ushtarë që...

Kanabis me postë nga Britania e Madhe, arrestohen dy të rinjtë

Dy persona janë arrestuar nga policia në kuadër të operacionit të koduar “Green mail 2”. David Shehu dhe Mariglen Vata, të dy 18 vjeç, u...

E quajtën terrorist, shkrimtari tregon si nisi incidenti me muxhahedinët

Shkrimtari, Gjergji Thanasi ishte pjesë e incidentit të ndodhur në Panairin Veror të Librit në Durrës pasditen e së mërkurës, ku një grup muxhahedinësh...

Burg për 29-vjeçaren që aksidentoi për vdekje një këmbësor dhe plagosi tre të tjerë

Gjykata e Tiranës caktoi masën e sigurisë "Arrest me burg" per 29-vjeçaren, Elinta Garo. Ajo do të qëndrojë në burg për 30 ditë, deri në...

Tensionet Kinë-Tajvan, ishulli reagon me stërvitje ushtarake

Tajvani mbajti një stërvitje ushtarake ditën e enjte, me raketa dhe topa që simuluan një përgjigje ndaj një sulmi eventual kinez. Gjithashtu, autoritetet e ishullit...


Sondazh

A duhet të ndalohen skafet dhe motorët e ujit pas tragjedisë së Himarës?