“Vax” përzgjidhet si fjala e vitit nga Universiteti i Oxford-it

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Vax” është përzgjedhur si fjala e vitit nga hartuesit e fjalorëve në Oxford English Dictionary (OED).

Një zgjedhje e tillë është bërë pasi përdorimi i fjalëve që lidhen me vaksinat janë rritur gjatë vitit 2021 për shkak të Covid-19.

Redaktorja e lartë e OED, Fiona McPherson thotë se Vax ishte një zgjedhje e qartë pasi ka patur një “ndikimin më të mrekullueshëm”.

“Fjala daton të paktën që nga vitet 1980, por sipas të dhënave tona është përdorur rrallë deri këtë vit” – Fiona McPherson

Ka disa përkufizime në Fjalorin anglisht të Oksfordit për ‘Vax’:

vax. Një vaksinë / vaksinë ;

vax. Trajto (dikë) me një vaksinë për të krijuar imunitet ndaj një sëmundjeje ;

vaxxie. Një fotografi e vetes duke marrë gjatë ose menjëherë para ose pas një vaksinimi, veçanërisht një kundër Covid-19, dhe zakonisht shpërndahet në mediat sociale / një selfie vaksinimi ;

anti-vax. Kundër vaksinimit ;

anti-vaxxer. Një person që është kundër vaksinimit ;

double-vaxxed. I vaksinuar me 2 doza.

Gjithashtu, përdorimi i fjalës pandemi është rritur me më shumë se 57% këtë vit.

Oxford Languages ​​dhe Universiteti Collins vendosin secili fjalën e tyre të vitit dhe në 2020 Collins zgjodhi “bllokimin”.

Por Oxford vendosi të mos zgjidhte një fjalë për shkak se kishte shumë “pretendentë”, kështu që zgjeroi çmimin e tij për të përfshirë një sërë fjalësh të reja kyçe duke përfshirë bllokimin, zjarret dhe Covid-19, si dhe Black Lives Matter, WFH [punon nga shtëpia].

Fjala fituese e këtij viti në Oksford, vax, u regjistrua për herë të parë në anglisht në 1799, ndërsa derivatet e saj vaksinimi dhe vaksinimi u shfaqën për herë të parë në 1800.

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

‘Shpërthejnë’ rastet me COVID në Francë, mbi 200 mijë të infektuar në ditë

Rastet me COVID-19 kanë shpërthyer në Francë, duke arritur kulmin këtë të martë me 200 mijë infeksione ditore. Farmacitë në mbarë vendin nuk arrijnë të...

Autori i vrasjes së gazetares malteze: Do tregoj emrat ‘Vip’ të përfshirë

Personi që realizoi shpërthimin që i mori jetën gazetares së njohur malteze Daphne Caruana Galizia ka pranuar krimin në një intervistë për agjencinë e...

Katër policë të lënduar nga protesta në Shkup, thotë ministri maqedonas

Ministri i Punëve të Brendshme të Maqedonisë së Veriut, Oliver Spasovski deklaroi se 4 policë janë lënduar, si pasojë e protestës së dhunshme në...

TË FUNDIT

‘Shpërthejnë’ rastet me COVID në Francë, mbi 200 mijë të infektuar në ditë

Rastet me COVID-19 kanë shpërthyer në Francë, duke arritur kulmin këtë të martë me 200 mijë infeksione ditore. Farmacitë në mbarë vendin nuk arrijnë të...

Autori i vrasjes së gazetares malteze: Do tregoj emrat ‘Vip’ të përfshirë

Personi që realizoi shpërthimin që i mori jetën gazetares së njohur malteze Daphne Caruana Galizia ka pranuar krimin në një intervistë për agjencinë e...

Katër policë të lënduar nga protesta në Shkup, thotë ministri maqedonas

Ministri i Punëve të Brendshme të Maqedonisë së Veriut, Oliver Spasovski deklaroi se 4 policë janë lënduar, si pasojë e protestës së dhunshme në...

Protestuesit në Shkup godasin forcat policore në hyrje të Parlamentit

Protestues të shumtë janë mbledhur para godinës së Parlamentit të Maqedonisë së Veriut, ku protestohet kundër propozimit francez për zgjidhjen e kontestit me Bullgarinë. Ata...

Parlamenti i Bashkimit Evropian miraton hyrjen e Kroacisë në eurozonë

Deputetët e Parlamentit Evropian kanë votuar pro kërkesës së Kroacisë për t'u bërë anëtare e eurozonës, teksa vendimi do të zbatohet plotësisht vitin e...