OKB: Emigracioni nuk duhet të përdoret për qëllime politike

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Për sa i përket situatës së emigrantëve në kufirin mes polonisë dhe Bjellorusisë ka reaguar Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së Antonio Guterres.

Ai rithekson rëndësinë që çështjet e emigracionit dhe refugjatëve të trajtohen sipas parimeve humanitare dhe ligjit ndërkombëtar.

“Situata të tilla nuk duhet të përdoren për qëllime politike dhe të bëhen shkak për tension mes shteteve” –  tha zëdhënësi i Sekretarit të Përgjithshëm të OKB-së, Stephane Dujarric.

Gjithashtu OKB është e shqetësuar për numrin e madh të emigrantëve dhe refugjatëve që vazhdojnë të mbeten jashtë në temperatura pothuajse të ulëta në kufi.

Nga ana tjetër, kryeministri i Polonisë akuzoi Bjellorusinë për “terrorizëm” në krizën e shkaktuar nga kufiri i vendit të tij me Bjellorusinë.

“Është e qartë se ajo që ne po përballemi këtu është manifestimi i terrorizmit shtetëror”, tha kryeministri polak.

Situata kritike e emigrantëve në kufijtë e jashtëm të BE ka bërë që kancelarja në detyrë, Angela Merkel të zhvillojë një telefonatë me presidentin rus, Vladimir Putin.

Sipas zëdhënësit të qeverisë gjermane, Steffen Seibert, Merkel i ka thënë Putinit se “instrumentalizimi i migrantëve” nga Bjellorusia është i papranueshëm. Ajo i ka kërkuar Putinit të influencojë në këtë krizë ndaj regjimit autoritar të Lukashenkos.

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Danimarka vendos taksën e karbonit

Parlamenti danez miratoi sot një taksë të re të karbonit, më e larta në Evropë, që do të paguhet nga kompanitë në sistemin evropian...

Vetëm tre serbë dalin në protestë kundër marrëveshjes për energjinë në Veri

Nën sloganin “Kush po e fikë dritën në veri”, vetëm tre qytetarë, anëtarë të Iniciativës Qytetare “Mbijetesa serbe”, kanë protestuar sot në veri të...

Restaurimi i Notre Dame, nis puna për pastrimin e xhamave me ngjyra

Të pistë, të nxirë e të pluhurosur. Xhamat me ngjyra të dritareve të Notre Dame, në Paris, kanë nevojë për restaurim. Pasi i mbijetuan...

TË FUNDIT

Danimarka vendos taksën e karbonit

Parlamenti danez miratoi sot një taksë të re të karbonit, më e larta në Evropë, që do të paguhet nga kompanitë në sistemin evropian...

Vetëm tre serbë dalin në protestë kundër marrëveshjes për energjinë në Veri

Nën sloganin “Kush po e fikë dritën në veri”, vetëm tre qytetarë, anëtarë të Iniciativës Qytetare “Mbijetesa serbe”, kanë protestuar sot në veri të...

Restaurimi i Notre Dame, nis puna për pastrimin e xhamave me ngjyra

Të pistë, të nxirë e të pluhurosur. Xhamat me ngjyra të dritareve të Notre Dame, në Paris, kanë nevojë për restaurim. Pasi i mbijetuan...

Liderët thirrje të përshpejtohet anëtarësimi i Ballkanit Perëndimor në BE

Liderët e 27-të të BE-së përfunduan samitin dyditor të qershorit duke miratuar sot konkluzionet, gjatë të cilit i dhanë statusin kandidat Ukrainës dhe Moldavisë,...

Republikanët përshëndesin vendimin e abortit 

Dhjetra republikanë të Dhomës së Përfaqësuesve u mblodhën në një konferencë shtypi të premten për të festuar vendimin e Gjykatës së Lartë që eliminon...