Lira turke bie në nivelin më të ulët historik, protesta nga qytetarët

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Njerëzit në rrugët e Stambollit kanë shprehur shqetësimin për rënien e lirës turke në nivele rekord ndaj dollarit të mërkurën.

Protestat nisën një ditë pasi presidenti turk tha se politikëbërësit nuk do të rrisnin normat e interesit në përgjigje të rënies së vlerës së monedhës.

Lira turke ka humbur rreth 40% të vlerës së saj që nga fillimi i vitit.

Përplasja pason gjithashtu uljet e fundit të normave të interesit, për të tretin muaj radhazi javën e kaluar.

Presidenti Erdogan, i cili e kishte deklaruar veten një “armik” të kostove të larta të huamarrjes, i portretizoi politikat e tij ekonomike si “një luftë ekonomike për pavarësi” gjatë një fjalimi.

“Ose do të hiqnim dorë nga investimet, prodhimi, rritja dhe punësimi duke iu përmbajtur mirëkuptimit që ka mbizotëruar në vendin tonë prej vitesh, ose do të përfshiheshim në një luftë historike në përputhje me prioritetet tona,” – deklaroi ai.

Erdogan e bëri të qartë se qeveria e tij nuk do të tërhiqej nga politika e saj e uljes së normave të huamarrjes për të nxitur rritjen e lirës turke.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Maqedonia e Veriut nuk duhet ta refuzojë propozimin francez, thotë Vuçiç

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç deklaroi se Maqedonia e Veriut duhet ta marrë parasysh dhe mos ta refuzojë propozimin francez, për zgjidhjen e kontestit...

“Berisha specialist i dhunës”, deputetët e PS komentojnë protestën e opozitës

3 deputetë të Partisë Socialiste kanë komentuar për Euronews Albania protestën e sotme të opozitës. Petro Koçi është shprehur se Sali Berisha është specialist...

Ukraina i kërkon llogari Turqisë për anijen ruse

Ministria e Jashtme ukrainase tha të enjten se anija ruse e ngarkuar me grurë ukrainas është lejuar që të largohet nga porti turk, Karasu. Ukraina...

TË FUNDIT

Maqedonia e Veriut nuk duhet ta refuzojë propozimin francez, thotë Vuçiç

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç deklaroi se Maqedonia e Veriut duhet ta marrë parasysh dhe mos ta refuzojë propozimin francez, për zgjidhjen e kontestit...

“Berisha specialist i dhunës”, deputetët e PS komentojnë protestën e opozitës

3 deputetë të Partisë Socialiste kanë komentuar për Euronews Albania protestën e sotme të opozitës. Petro Koçi është shprehur se Sali Berisha është specialist...

Ukraina i kërkon llogari Turqisë për anijen ruse

Ministria e Jashtme ukrainase tha të enjten se anija ruse e ngarkuar me grurë ukrainas është lejuar që të largohet nga porti turk, Karasu. Ukraina...

Lajçak: Jemi duke përgatitur një takim mes Vuçiçit dhe Kurtit në korrik

I dërguari i Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak deklaroi se vizita e tij në Prishtinë dhe Beograd u bë me idenë që...