Varianti Omicron mund t’i rezistojë vaksinave, paralajmëron drejtori i Moderna

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Vaksinat ekzistuese për COVID-19 ka të ngjarë të jenë shumë më pak efektive kundër variantit Omicron të virusit sesa variantet e mëparshme, ka paralajmëruar drejtori ekzekutiv i kompanisë së ilaçeve Moderna.

Duke folur për Financial Times, Stephane Bancel tha se numri i madh i mutacioneve në variant sugjeron që vaksinat në botë për COVID-19 mund të kenë nevojë të rregullohen për të ruajtur efektivitetin e tyre kundër virusit.

Udhëzimet e reja të lëshuara nga Organizata Botërore e Shëndetësisë paralajmëruan se varianti i sapoidentifikuar dhe “shumë divergjent” përbën një rrezik “shumë të lartë” global.

Sidoqoftë, OBSH nënvizoi se kishte ende “pasiguri të konsiderueshme” mbi ndikimin që mund të kishte varianti.

Javën e kaluar, prodhuesi gjerman i vaksinave BioNTech tha se priste më shumë të dhëna për variantin e ri brenda dy javësh, të cilat mund të tregojnë nëse duhet apo jo të përditësojë vaksinën e saj për COVID.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Putin: Po studiojmë përgjigjen e SHBA për Ukrainën

Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin akuzon SHBA dhe NATO se po injoron kërkesat kryesore të Rusisë për sigurinë. Këtë koment që është i pari për...

Kadare feston sot 86 vjetorin e lindjes

Ismail Kadare feston sot 86 vjetorin e lindjes. I cilësuar si gjeniu i letrave shqipe, veprat e Kadaresë janë botuar n 45 gjuhë. Me këtë rast, Akademia...

Protestë kundër hartës së re gjyqësore në Shkodër

Gjyqtar, avokatë dhe shoqëria civile kundërshtojnë shkrirjen e gjykatave në Shkodër në një të vetme. Këshilli Lartë Gjyqësor ka zhvilluar ditën e sotme në Shkodër...

Regjistrohu për të marrë NEWSLETTER