Forcohen masat ndaj COVID në botë, shkak përhapja e Omicron

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Në Britaninë e Madhe, pavarësisht se u regjistruan 200 mijë infektime të reja, kryeministri Boris Johnson deklaroi se është i gatshëm të luftojë valën e radhës, por pa shtuar masat kufizuese.

“Fale nismës kombëtare për të vaksinuar britanikët, ne tashmë kemi një nivel të kosniderueshëm mbrojtjeje. Dhe gjithashtu së bashku me planet e masave kufizuese të vendosura para Krishtlindjeve, ne kemi një shans për të mposhtur variantin Omicron pa u detyruar të mbyllim të gjithë vendin”, tha Boris Johnson.

Në Francë, presidenti Emmanuel Macron iu drejtua pesë milionë qytetarëve të Francës ende të pavaksinuar të martën, duke u zotuar se do t’i “inatoste ata” si pjesë e strategjisë së qeverisë së tij.

Komentet e presidentit francez në një intervistë për gazetën “Le Monde” erdhën në ditën kur Franca raportoi një tjetër rekord ditor me më shumë se 271,000 infektime të reja, pasi varianti Omicron vazhdon të mbizotërojë valën e pestë të virusit.

Në SHBA, presidenti Joe Biden është duke rritur stoqet e pilulave anti-COVID të Pfizer, të prodhuara për të luftuar efektet më të rrezikshme të COVID-19. Presidenti bëri të ditur se ka nisur një sulm i shumëfishtë për të mposhtur pandeminë.

“Omicron është një variant shumë i transmetueshëm dhe shumë i ndryshëm nga çdo gjë që kemi përjetuar më parë. Por mund të mbroheni dhe të them të drejtën duhet të mbroheni. Vaksinohuni, merrni dozën përforcuese, ka plot vaksina për të gjithë. Mbani maska”, u shpreh Joe Biden.

Por teksa vazhdojnë debatet mbi masat dhe programet e vaksinimit, Pekini vazhdon të ndjekë strategjinë e Zero-COVID, tre raste asimpotmatike ishin të mjaftueshme për autoritetet kineze që të fusnin në karantinë 1.2 milionë njerëz të hënën, të cilët iu bashkuan 13 milionë të izoluarve në qytetin e Xi-AN.

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


 

Etiketimet

Informacione se në Kosovë veprojnë grupe ilegale serbe, nisin hetimet

Policia e Kosovës ka informacione se në territorin e Kosovës veprojnë “grupe apo organizata ilegale” nga Serbia, ndërsa Prokuroria Speciale në Prishtinë është duke...

Humb jetën në një aksident në Greqi 54-vjeçari shqiptar

Një shtetas shqiptar ka humbur jetën në një aksident në qendër të Selanikut. Mediat greke raportojnë se 54-vjeçari, identiteti i të cilit nuk dihet, ka...

Manastirliu: 10 mijë turistë të huaj morën shërbim në qendrat shëndetësore

35 mijë pushues kanë marrë shërbime mjekësore në qendrat shëndetësore që në zonat turistike gjatë muajve të fundit. Shifra është publikuar nga ministrja Ministrja e...

TË FUNDIT

Informacione se në Kosovë veprojnë grupe ilegale serbe, nisin hetimet

Policia e Kosovës ka informacione se në territorin e Kosovës veprojnë “grupe apo organizata ilegale” nga Serbia, ndërsa Prokuroria Speciale në Prishtinë është duke...

Humb jetën në një aksident në Greqi 54-vjeçari shqiptar

Një shtetas shqiptar ka humbur jetën në një aksident në qendër të Selanikut. Mediat greke raportojnë se 54-vjeçari, identiteti i të cilit nuk dihet, ka...

Manastirliu: 10 mijë turistë të huaj morën shërbim në qendrat shëndetësore

35 mijë pushues kanë marrë shërbime mjekësore në qendrat shëndetësore që në zonat turistike gjatë muajve të fundit. Shifra është publikuar nga ministrja Ministrja e...

Abazoviç duhet të dorëhiqet, ish-këshilltari: Tregoi papjekuri politike

Vasel Camaj, ish-këshilltar politik i Dritan Abazoviç tha se kryeministri shqiptar i Malit të Zi ka treguar shumë herë papjekuri politike, pasi nuk ka arritur ta...

Putin dhe XI në G20, samiti i parë global që kur Rusia pushtoi Ukrainën

Presidenti kinez Xi Jinping dhe ai rus Vladimir Putin kanë në plan të marrin pjesë në samitin e grupimit G20, që zhvillohet në nëntor...


Sondazh

A duhet të ndalohen skafet dhe motorët e ujit pas tragjedisë së Himarës?