Sa orë në ditë kaluam para celularit gjatë vitit 2021?

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Bëni edhe ju pjesë tek njerëzit që shqetësohen se po shpenzojnë më shumë kohë seç duhet para ekranit të celularit duke lundruar pamend nga një aplikacion në tjetrin?

Nuk jeni vetëm.

Mesa duket, gjatë vitit 2021, banorët e shteteve që përfaqësojnë 10 tregjet më të mëdha të telefonave celularë Android, shpenzuan plot 4.8 orë në ditë duke shfletuar aplikacione të ndryshme.

Këto zbulime u bënë nga raporti i një kompanie analitike në SHBA për vitin 2022 – App Annie. Kjo është një mesatare që përfaqëson rreth 1/3 e ditës, që nuk shpenzohet në gjumë.

Brazili dhe Indonezia ishin shtetet me përdorimin më të lartë, duke kapur një mesatare prej plot 5.4 orësh në ditë, ndërsa SHBA u rendit e 10-ta në listë, me 4.2 orë në ditë – një orë më tepër se koha që Amerikanët shpenzojnë duke parë TV.

Ndërkohë, Mbretëria e Bashkuar u rendit e 12-ta me një mesatare prej 4 orësh në ditë.

Që prej vitit 2019, orët që ne shpenzojmë para ekranit janë shumëfishuar me 30%.

Për sa i përket aplikacioneve tek të cilat njerëzit preferojnë të shpenzojnë me tepër kohë, rezultatet nuk janë edhe aq të papritura: 7 nga 10 minuta të ditës  shpenzoheshin në rrjete sociale – në vitin 2021, TikTok ishte aplikacioni më i shkarkuar në rang global.

Listën e plotë të faqeve më të kilikuara gjatë vitit 2021, si dhe aplikacioneve më të shkarkuara gjatë të njëjtës periudhë, mund të gjeni duke klikuar këtu.

LEXONI GJITHASHTU: 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Numër i lartë infektimesh në Kosovë

Në Kosovë janë raportuar katër persona të vdekur dhe 3,617 raste të reja të infektimit me COVID-19, bën të ditur Ministria e Shëndetësisë. Këto raste...

PS pritet të zyrtarizojë kandidatët për kryetarë në 6 bashki

Partia Socialiste do të mbledhë të premte kryesinë, ku pritet të zyrtarizohen kandidatët që do të garojnë në zgjedhjet e pjesshme lokale në 6...

Regjistrohu për të marrë NEWSLETTER