SHBA paralajmëron se Rusia do të përdorë ‘flamurin fals’ për të pushtuar Ukrainën

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Rusia po planifikon një provokim për të krijuar pretekst për pushimin e Ukrainës, thonë zyrtarë të SHBA.

Një zëdhënës i Pentagonit thotë se operativë rusë po planifikojnë operacion për t’i lejuar Moskës që të akuzojë Ukrainën për sulm.

“Ka vendosur një grup operativësh për të kryer atë që ne e quajmë operacioni flamuri fals, një operacion që të duket si sulm ndaj tyre apo ndaj njerëzve që flasin rusisht në Ukrainë në mënyrë që të justifikojnë hyrjen”, tha zëdhënësi i Pentagonit, John Kirby.

Rusia ka mohuar akuzuar ndërsa një pretendim i tillë vjen një javë pas nisjes së negociatave SHBA-Rusi për uljen e tensionit.

Zëdhënësi i Kremlinit, Dmitry Peskov duke iu përgjigjur këtyre raportimeve, i cilësoi ato si të paargumentuara dhe të pambështetura.

Ukraina, të premten ka akuzuar Rusinë se qëndron pas sulmit kibernetik për disa faqeve zyrtare të saj në internet.

Zyrtarë ukrainas pretendojnë se provokimi mund të vijë si një incident dhune në ambasadën ruse apo konsullatë dhe pas kësaj Moska do të fajësojë ekstremistët e së djathtës në Ukrainë.

Këtë të premte ka pasur konfirmime të tjera se trupat ruse janë zhvendosur drejt kufirit me Ukrainën.

Një skenarë të ngjashëm Rusia ka përdorur në aneksimin e Krimesë në vitin 2014.

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Numër i lartë infektimesh në Kosovë

Në Kosovë janë raportuar katër persona të vdekur dhe 3,617 raste të reja të infektimit me COVID-19, bën të ditur Ministria e Shëndetësisë. Këto raste...

PS pritet të zyrtarizojë kandidatët për kryetarë në 6 bashki

Partia Socialiste do të mbledhë të premte kryesinë, ku pritet të zyrtarizohen kandidatët që do të garojnë në zgjedhjet e pjesshme lokale në 6...

Regjistrohu për të marrë NEWSLETTER