Pamjet satelitore tregojnë mbi 100 mijë trupa ruse në kufi me Ukrainën

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Presidenti rus, Vladimir Putin po përgatitet për të pushtuar Ukrainën me një luftë që pritet të zgjasë 9 muaj.

Pamjet satelitore tregojnë një prani të shtuar ushtarake të Rusisë pranë kufirit me Ukrainën.

Sipas inteligjencës së Ukrainës tashmë Moska është “pranë” përfundimit të përgatitjeve finale për të ndërhyrë.

Disa imazhe satelitore të datës 19 janar tregojnë një bazë të ngritur në Boronezh, 330 km nga kufiri me Ukrainën.

Gjithashtu trupat dhe artileri janë vendosur në disa pika të tjera si në Klimovo, që është vetëm 50 km larg Ukrainës.

Vladimir Putin ka bërë me dije mbajtjen e një stërvitjeje në katër dete ku do të përfshihen 140 luftanije.

Rajoni ndodhet në prag lufte që prej ditëve të fundit të 2021, kur Moska zhvendosi rreth 100 mijë trupa bashkë me tanke dhe raketa pranë kufirit me Ukrainën.

Rusia dhe Bjellorusia pretendojnë se lëvizjet e trupave dhe artilerisë është e lodhur me stërvitjet ushtarake mes dy vendeve.

Por vëzhguesit thonë se e gjitha lidhet me përgatitjet për të pushtuar Ukrainën, që Perëndimi pret që të ndodhi në një kohë të shkurtër.

Presidenti i SHBA, Joe Biden është shprehur se Putin nuk kërkon një luftë të madhe, por do të paguajë çmim të lartë nëse ndërhyn ushtarakisht.

Të afërmit e ushtarëve rusë kanë ngritur shqetësime në rrjetet sociale për një konflikt të mundshëm ushtarak.

Sipas të dhënave, thuajse të gjithë ushtarët e dërguar në kufi janë të kontraktuar, me pagesë.

Ministria e ukrainase e Mbrojtjes thotë se nga përllogaritjet e inteligjencës janë më shumë se 127 mijë trupa pranë kufirit.

Nga ana tjetër, janë 35 mijë rebelë besnikë të Rusisë brenda Ukrainës si dhe një personel ushtarak prej 3 mijë persona.

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Danimarka vendos taksën e karbonit

Parlamenti danez miratoi sot një taksë të re të karbonit, më e larta në Evropë, që do të paguhet nga kompanitë në sistemin evropian...

Vetëm tre serbë dalin në protestë kundër marrëveshjes për energjinë në Veri

Nën sloganin “Kush po e fikë dritën në veri”, vetëm tre qytetarë, anëtarë të Iniciativës Qytetare “Mbijetesa serbe”, kanë protestuar sot në veri të...

Restaurimi i Notre Dame, nis puna për pastrimin e xhamave me ngjyra

Të pistë, të nxirë e të pluhurosur. Xhamat me ngjyra të dritareve të Notre Dame, në Paris, kanë nevojë për restaurim. Pasi i mbijetuan...

TË FUNDIT

Danimarka vendos taksën e karbonit

Parlamenti danez miratoi sot një taksë të re të karbonit, më e larta në Evropë, që do të paguhet nga kompanitë në sistemin evropian...

Vetëm tre serbë dalin në protestë kundër marrëveshjes për energjinë në Veri

Nën sloganin “Kush po e fikë dritën në veri”, vetëm tre qytetarë, anëtarë të Iniciativës Qytetare “Mbijetesa serbe”, kanë protestuar sot në veri të...

Restaurimi i Notre Dame, nis puna për pastrimin e xhamave me ngjyra

Të pistë, të nxirë e të pluhurosur. Xhamat me ngjyra të dritareve të Notre Dame, në Paris, kanë nevojë për restaurim. Pasi i mbijetuan...

Liderët thirrje të përshpejtohet anëtarësimi i Ballkanit Perëndimor në BE

Liderët e 27-të të BE-së përfunduan samitin dyditor të qershorit duke miratuar sot konkluzionet, gjatë të cilit i dhanë statusin kandidat Ukrainës dhe Moldavisë,...

Republikanët përshëndesin vendimin e abortit 

Dhjetra republikanë të Dhomës së Përfaqësuesve u mblodhën në një konferencë shtypi të premten për të festuar vendimin e Gjykatës së Lartë që eliminon...