Omicron më rezistent në lëkurë se variantet e tjera

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Omicron mund të qëndrojë më gjatë në lëkurën e njeriut se variantet e mëparshme të COVID.

Shkencëtarët arritën në përfundimin se rezistenca e Omicron mund ta ketë ndihmuar të zëvendësojë Deltën si variant dominues.

Zbulimi u bë nga shkencëtarët japonezë në Universitetin e Mjekësisë Prefekturale në Kioto, pas një sërë testesh laboratorike. Sipas tyre rezistenca e varianteve të COVID në lëkurë është:

  • Wuhan – 8.6 orë
  • Alfa – 19.6 orë
  • Beta – 19.1 orë
  • Gamma – 11 orë
  • Delta – 16.8 orë
  • Omicron – 21.1 orë

Omicron është bërë tashmë varianti më i pranishëm në vendet e BE-së, sipas Qendrës Evropiane për Parandalimin dhe Kontrollin e Sëmundjeve (ECDC).

Vendet që patën infektimet më të larta me Omicron janë:

  • Finlanda – 99.9 për qind
  • Belgjika – 99.7 për qind
  • Malta – 99.3 për qind
  • Danimarka – 98.8 për qind

Megjithëse variantet ishin rezistentë ndaj dizinfektantëve, të gjithë u shpërbënë plotësisht pas 15 sekondash. Përmes këtij zbulimi, shkencëtarët përforcuan thirrjen për të përdorur dezinfektantë kundër COVID-19.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


 

Etiketimet

Dendias: Greqia ‘e hapur’ për bisedime me Turqinë nëse Ankaraja ndalon provokimet

Ministri i Jashtëm i Greqisë thotë se vendi i tij është i hapur për bisedime me Turqinë, por vetëm nëse Ankaraja ndal provokimet e...

‘Vera andrron detin’ në kinema, filmi mbi pabarazinë gjinore merr çmimin Golden Sun

Filmi kosovar ‘Vera andrron detin’ me skenar nga Doruntina Basha dhe regji të Kaltrina Krasniqit u shfaq premierë të shtunën për publikun. Vera, një grua në...

‘Dritat e Veriut’ në një nga kullat më të përdredhura në botë

Një nga kullat më të përdredhura në botë është zbuluar në Chongqing, Kinë. Kulla Dance Of Light, e projektuar nga firma e arkitekturës Aedas dhe e përfunduar...

TË FUNDIT

Dendias: Greqia ‘e hapur’ për bisedime me Turqinë nëse Ankaraja ndalon provokimet

Ministri i Jashtëm i Greqisë thotë se vendi i tij është i hapur për bisedime me Turqinë, por vetëm nëse Ankaraja ndal provokimet e...

‘Vera andrron detin’ në kinema, filmi mbi pabarazinë gjinore merr çmimin Golden Sun

Filmi kosovar ‘Vera andrron detin’ me skenar nga Doruntina Basha dhe regji të Kaltrina Krasniqit u shfaq premierë të shtunën për publikun. Vera, një grua në...

‘Dritat e Veriut’ në një nga kullat më të përdredhura në botë

Një nga kullat më të përdredhura në botë është zbuluar në Chongqing, Kinë. Kulla Dance Of Light, e projektuar nga firma e arkitekturës Aedas dhe e përfunduar...

I vjedhur në 1917, dorëshkrimi 1000-vjeçar i kthehet pronarëve të ligjshëm

Një dorëshkrim 1000-vjeçar i grabitur gjatë Luftës së Parë Botërore është kthyer në manastirin grek nga ku ishte vjedhur më shumë se një shekull...

Senatori amerikan paralajmëron një sulm të mundshëm rus në territorin e NATO-s

Senatori republikan i Floridës, Marco Rubio, shprehu shqetësimin për mundësinë e një sulmi në territorin e NATO-s nga presidenti rus Vladimir Putin gjatë një...


Sondazh

A mendoni se duhet të hapen dosjet e ish-Sigurimit të Shtetit?