Banorët e Kievit nuk i tremben luftës

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Pronarët e bizneseve, shkrimtarët, por edhe qytetarët e thjeshtë në Kiev vijojnë të ndjekin rutinën e përditshme, pavarësisht kërcënimit për një pushtim rus.

Për poetin Mykola Kulinich, pushtimi rus është vetëm një aspekt i situatës politike.

“Ne flasim për situatën politike siç portretizohet nga media, ku të gjithë flasin për një pushtim rus. Mendoj se njerëzit këtu e kuptojnë se ky nuk është viti i parë i luftës. Lufta zgjat prej shumë kohësh dhe ne kemi besim tek ushtria ukrainase. Mendoj se ruajtja e qetësisë është gjëja më e rëndësishme”, thotë Mykola Kulinich, poet.

Tata Kepler, pronare e një bari, nuk e harron shërbimin e forcave të armatosura për Ukrainën. Ajo shpreson se Putin nuk do të urdhërojë pushtimin.

“Unë dua të besoj se ky njeri i egër, i gjorë dhe i poshtër nuk do të qëllojë raketa mbi Kievin. Nuk mund ta imagjinoj se si kjo mund të ndodhë, shprehet Tata Kepler, pronare e një kafeneje në Kiev.

Edhe supermarketet në Kiev vijojnë t’i mbajnë dyert e hapura. Njerëzit, kryesisht pensionistët, bëjnë rregullisht pazar dhe thonë se nuk ka nevojë për panik.

Ambasada e Shteteve të Bashkuara në kryeqytetin ukrainas u ka bërë thirrje qytetarëve amerikanë në këtë vend që të largohen sa më parë të jetë e mundur.

Në faqen zyrtare të ambasadës thuhet se situata e sigurisë në vend është e paparashikueshme për shkak të rritjes së aktiviteteve ushtarake ruse në kufi.


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Kriza e ushqimit mund të përkeqësohet nëse porti i Odesës nuk hapet

Bota po përballet me një krizë të madhe ushqimore, sipas kreut të Programit Botëror të Ushqimit të OKB-së, David Beasley. Beasley shpjegoi se aktualisht bota...

Starbucks mbyll të gjitha kafenetë e saj në Rusi

Gjigandi i kafesë Starbucks thotë se ka dalë nga Rusia dhe nuk do të jetë më i pranishëm atje, sipas një njoftimi për shtyp...

Zbulohet laborator me mbi 10 mijë bimë kanabis në veri të Kosovës

Policia e Kosovës gjatë një aksioni për goditjen e kontrabandës në veri të vendit, ka zbuluar një laborator për kultivimin e kanabisit. Ministri i Punëve...


TË FUNDIT

Kriza e ushqimit mund të përkeqësohet nëse porti i Odesës nuk hapet

Bota po përballet me një krizë të madhe ushqimore, sipas kreut të Programit Botëror të Ushqimit të OKB-së, David Beasley. Beasley shpjegoi se aktualisht bota...

Starbucks mbyll të gjitha kafenetë e saj në Rusi

Gjigandi i kafesë Starbucks thotë se ka dalë nga Rusia dhe nuk do të jetë më i pranishëm atje, sipas një njoftimi për shtyp...

Zbulohet laborator me mbi 10 mijë bimë kanabis në veri të Kosovës

Policia e Kosovës gjatë një aksioni për goditjen e kontrabandës në veri të vendit, ka zbuluar një laborator për kultivimin e kanabisit. Ministri i Punëve...

Rastet e fundit pozitive me COVID vetëm në 3 qarqe

Gjatë ditës së fundit në Shqipëri janë identifikuar 17 raste pozitive me COVID-19 nga kryerja e 623 testimeve. Të gjitha rastet janë zbuluar vetëm në...

Të martën caktohet data për raundin e tretë për zgjedhjen e Presidentit

Konferenca e Kryetarëve pritet të mblidhet mesditën e së martë për të caktuar datën e mbajtjes së raundit të tretë për zgjedhjen e Presidentit...Regjistrohu për të marrë NEWSLETTER