Kremlini i cilëson sanksionet ndaj Putin politikisht shkatërruese

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Rusia paralajmëroi të mërkurën se vendosja e sanksioneve direkte ndaj presidentit Vladimir Putin, të paralajmëruara nga presidenti amerikan Joe Biden, do të jenë “politikisht shkatërruese”.

Zëdhënësi i Kremlinit, Dmitry Peskov deklaroi se kongresmenët dhe senatorët amerikanë që po shqyrtojnë sanksionet personale ndaj Putin kanë harruar faktin se rusëve u janë ngrirë asetet, pronat dhe llogaritë bankare jashtë shtetit.

Rrjedhimisht, “sanksionet individuale ndaj Putin nuk do të jenë të dhimbshme, por politikisht shkatërruese”, deklaroi Peskov, i cili më herët ka paralajmëruar se sanksionet e mëtejshme do të dëmtojnë marrëdhëniet diplomatike.

E ndërsa në Paris nisën bisedimet 4-palëshe për Ukrainën, Rusia mbajti stërvitje të reja ushtarake në tokë dhe det, si dhe lëvizi më shumë trupa dhe avionë luftarake në Bjellorusi për një tjetër stërvitje që do të nisë muajin e ardhshëm.

Thuajse 8 vjet nga aneksimi i Krimesë nga Rusia dhe nisja e luftimeve nga separatistët pro-rusë në Donbas dhe rajone të tjera në lindje të Ukrainës, ish-republika sovjetike është kthyer në pikën më të rrezikshme të një përballjeje të mundshme mes Perëndimit dhe Lindjes që nga Lufta e Ftohtë.


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Të martën caktohet data për raundin e tretë për zgjedhjen e Presidentit

Konferenca e Kryetarëve pritet të mblidhet mesditën e së martë për të caktuar datën e mbajtjes së raundit të tretë për zgjedhjen e Presidentit...

Rama-opozitës: Do ta votojmë ligjin për Butrintin, s’mund ta mbani peng

Kryeministri Edi Rama mbrojti në Kuvend marrëveshjen për menaxhimin e Parkut Kombëtar të Butrintit. Rama iu drejtua me tone të ashpra opozitës duke thënë se...

Refugjatët ukrainas mund të shkëmbejnë paratë e tyre me euro në Gjermani

Refugjatët ukrainas në Gjermani do të jenë në gjendje të shkëmbejnë paranë e tyre, hryvnia ukrainase, në euro nga kjo e martë pa kurs...


TË FUNDIT

Të martën caktohet data për raundin e tretë për zgjedhjen e Presidentit

Konferenca e Kryetarëve pritet të mblidhet mesditën e së martë për të caktuar datën e mbajtjes së raundit të tretë për zgjedhjen e Presidentit...

Rama-opozitës: Do ta votojmë ligjin për Butrintin, s’mund ta mbani peng

Kryeministri Edi Rama mbrojti në Kuvend marrëveshjen për menaxhimin e Parkut Kombëtar të Butrintit. Rama iu drejtua me tone të ashpra opozitës duke thënë se...

Refugjatët ukrainas mund të shkëmbejnë paratë e tyre me euro në Gjermani

Refugjatët ukrainas në Gjermani do të jenë në gjendje të shkëmbejnë paranë e tyre, hryvnia ukrainase, në euro nga kjo e martë pa kurs...

Pasiguria dhe rritja e çmimeve të energjisë, BE pezullon rregullat e borxhit

Brukseli propozoi një pezullim të rregullave të BE-së për menaxhimin e borxhit publik dhe deficitit për një vit më shumë, deri në fund të...

Ekskluzive| ‘Deti’, Shqipëria zgjedh ‘anglezët’ përballë Greqisë në Hagë

Shqipëria ka kontraktuar një kompani britanike për t’u përfaqësuar në Hagë përballë Greqisë lidhur me çështjen e kufirit detar. Kështu tha Artur Meçollari, ish-anëtar i...Regjistrohu për të marrë NEWSLETTER