‘S’duam luftë’, Rusia mohon pretendimet e Ukrainës

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Sergei Lavrov deklaroi të premten se Moska nuk do luftë, edhe pse presidenti i SHBA paralajmëroi për një sulm të mundshëm në Ukrainë muajin tjetër.

“Nuk do të ketë luftë për sa kohë do të varet nga Federata Ruse, nuk duam luftë, – tha kryediplomati rus në një deklaratë për mediat ruse. Por ne nuk do të lejojmë që interesat tona të shkelen apo injorohen”.

Shtëpia e Bardhë tha se Biden paralajmëroi presidentin e Ukrainës, Volodymyr Zelenskyy se ekziston një “mundësi e dukshme” që Rusia të ndërmarrë veprime ushtarake në muajin shkurt.

SHBA dhe aleatët perëndimorë kanë refuzuar kërkesën e Rusisë që NATO të mos pranojë kurrë Ukrainën dhe vende të tjera ish-sovjetike si anëtare të aleancës ushtarake.

Gjithashtu, Moska kërkoi që NATO të tërheqë trupat që ka aktualisht në vendet e ish-bllokut sovjetik.

Të gjithë sytë tashmë janë tek presidenti Vladimir Putin, i cili do të vendosë se si do të reagojë Rusia, mes frikës se Europa mund të hyjë sërish në luftë.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Separatistët pro rusë thonë se Ukraina ka bombarduar Donetskun

Forcat ukrainase bombarduan qytetin e Donetskut në Donbas të martën, tha përfaqësuesi i Republikës së vetëshpallur Popullore të Donetskut (DPR), sipas agjencisë shtetërore ruse...

Perla rrëzë alpeve shqiptare, destinacioni që bashkon shqiptarë e të huaj

I shtrirë rrëzë Alpeve Shqiptare, Lumi i Shalës është destinacioni që shumë turistë kërkojnë. Vizitorë të shumtë shqiptarë dhe të huaj mbipopulluan ujërat e kristaltë...

TË FUNDIT

Separatistët pro rusë thonë se Ukraina ka bombarduar Donetskun

Forcat ukrainase bombarduan qytetin e Donetskut në Donbas të martën, tha përfaqësuesi i Republikës së vetëshpallur Popullore të Donetskut (DPR), sipas agjencisë shtetërore ruse...

Perla rrëzë alpeve shqiptare, destinacioni që bashkon shqiptarë e të huaj

I shtrirë rrëzë Alpeve Shqiptare, Lumi i Shalës është destinacioni që shumë turistë kërkojnë. Vizitorë të shumtë shqiptarë dhe të huaj mbipopulluan ujërat e kristaltë...

Franca riatdheson 51 gra dhe fëmijë nga kampet në Siri

Franca riatdhesoi 51 shtetas nga Siria të martën, duke përfshirë disa fëmijë jetimë që kishin qenë në paraburgim në verilindje të vendit për tre...

Kërkohet hapja e plazheve 100% publike, nis mbledhja e firmave

Çadra e plazhit këtë herë u hap përballë Ministrisë së Turizmit dhe Mjedisit, në shenjë reagimi për hapësirat e pakta të plazheve publike. Pjesëtar të...