Putin: Po studiojmë përgjigjen e SHBA për Ukrainën

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin akuzon SHBA dhe NATO se po injoron kërkesat kryesore të Rusisë për sigurinë.

Këtë koment që është i pari për përgjigjen e SHBA, Putin e ka bërë gjatë një bisede telefonike me presidentin e Francës, Emmanel Macron.

Putin thotë se përgjigja me shkrim mbi kërkesat e Moskës nuk janë marrë parasysh dhe i tha Macron se Rusia po studion kundër propozimin e bërë nga ana e SHBA para se të vendosë për hapat e mëtejshme.

Një prej kërkesave kryesore të Rusisë ishte ndalimi i anëtarësimit në NATO i Ukrainës si dhe tërheqja e armatimeve pranë kufirit me Rusinë.

Pas këtyre komenteve të Putin, Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg tha se aleanca është gati që të rrisë prezencën në vendet e Evropës Lindore.

Stoletenberg tha se Rusia po zhvendoset mijëra trupa si dhe sistem raketor në Bjellorusisë, që gjithashtu ndodhet në kufi me Ukrainën.

Më herët, ministri i Jashtëm rus, Sergei Lavrov tha se Rusia nuk po kërkon luftë me Ukrainën.

SHBA dhe NATO në përgjigjen për Rusinë shprehen se është e drejta e Ukrainës të vendosë për aleatët e saj ndërsa u shprehën të gatshëm për të biseduar për sistemin e reketave.


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name hereEtiketimet

Sa i pranojnë shqiptarët besimet e ndryshme fetare?

85% e shqiptarëve ndajnë të njëjtin besim fetar me familjen e tyre. Vetëm një në dhjetë qytetarë shqiptarë besojnë në një fe tjetër nga...

Përsëritja e zgjedhjeve në Tërnoc, Meta fton shqiptarët të votojnë Kamberin

Presidenti Ilir Meta ka ftuar shqiptarët të votojnë kandiatin për deputet të Kuvendit të Serbisë, Shaip Kamberi nesër në zgjedhjet e përsëritura në Tërnoc. Përmes...

SHBA konfirmon nëntë raste të lisë së majmunëve në shtatë shtete

Qendra e SHBA-së për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC) tha të enjten se kishte identifikuar nëntë raste të lisë së majmunëve në shtatë...

TË FUNDIT

Sa i pranojnë shqiptarët besimet e ndryshme fetare?

85% e shqiptarëve ndajnë të njëjtin besim fetar me familjen e tyre. Vetëm një në dhjetë qytetarë shqiptarë besojnë në një fe tjetër nga...

Përsëritja e zgjedhjeve në Tërnoc, Meta fton shqiptarët të votojnë Kamberin

Presidenti Ilir Meta ka ftuar shqiptarët të votojnë kandiatin për deputet të Kuvendit të Serbisë, Shaip Kamberi nesër në zgjedhjet e përsëritura në Tërnoc. Përmes...

SHBA konfirmon nëntë raste të lisë së majmunëve në shtatë shtete

Qendra e SHBA-së për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC) tha të enjten se kishte identifikuar nëntë raste të lisë së majmunëve në shtatë...

Lukashenko urdhëron formimin e komandës së re ushtarake në kufi me Ukrainën

Lideri bjellorus Alexander Lukashenko ka urdhëruar të enjten formimin e një komande të re ushtarake në kufirin jugor të vendit me Ukrainën, raporton Reuters. “Është...

Sa shqiptarë e praktikojnë besimin e tyre fetar?

Më shumë se gjysma e shqiptarëve (50,7%) nuk shkojnë asnjëherë në institucione të besimeve fetare si xhamia, kisha apo teqeja. Pjesa më e madhe...