Autoportretet e Van Gogh në galerinën në Londër

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

35 autoportretet e Van Gogh do të jenë të ekspozuara në një galeri në Londër. Piktori i realizoi ato në 3 vjet e gjysmë. Në historinë e artit, të tilla vepra janë të paarritshme.

“Ne donim të kuptonim çfarë kishte ky zhanër që e tërhiqte atë aq shumë. Dhe në fakt, ajo që gjetëm është se kjo ishte një mënyrë e veçantë për të hartuar zhvillimin e tij artistik në ato tre vite e gjysmë. Ishte në fund të jetës së tij, por ishte dhe momenti kur ai hyri në vetvete dhe u bë Van Goghu që ne njohim,” – u shpreh kuratorja e pikturave, Jaren Serres.

Pikturat tregojnë evolucionin artistik të stilit të Van Gogh, i cili ndryshon nga njëra tek tjetra, pasi ai ka eksperimentuar teknika të ndryshme.

Ekspozita “Vetë-portretet e Van Gogh” hapet më 3 shkurt në galerinë Courtauld dhe do të qëndrojë hapur deri më 8 maj.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


 

Etiketimet

Fitorja e Melonit, senatori italian flet ekskluzivisht në ‘Now’

Liderja e Partisë Vëllezërit e Italisë, Giorgia Meloni, ka shpallur fitoren në zgjedhjet e përgjithshme. Ajo pritet të jetë kryeministrja e parë femër e Italisë,...

Bushati sulmon Yuri Kim: Hipokrite, po bën diversion brenda opozitës

Analisti Andi Bushati thotë se sjellja aktuale e ambasadores amerikane Yuri Kim karshi ish-presidentit Ilir Meta tregon hipokrizi. Në emisionin Now, në Euronews Albania Bushati...

Bushati: Kim ngazëllehet sot pas Metës, dje s’e linte të përdorte flamurin amerikan

Analisti Andi Bushati u tregua kritik ndaj ambasadores amerikane Yuri Kim pas takimit që kjo e fundit zhvilloi me Ilir Metën si kryetar i...

TË FUNDIT

Fitorja e Melonit, senatori italian flet ekskluzivisht në ‘Now’

Liderja e Partisë Vëllezërit e Italisë, Giorgia Meloni, ka shpallur fitoren në zgjedhjet e përgjithshme. Ajo pritet të jetë kryeministrja e parë femër e Italisë,...

Bushati sulmon Yuri Kim: Hipokrite, po bën diversion brenda opozitës

Analisti Andi Bushati thotë se sjellja aktuale e ambasadores amerikane Yuri Kim karshi ish-presidentit Ilir Meta tregon hipokrizi. Në emisionin Now, në Euronews Albania Bushati...

Bushati: Kim ngazëllehet sot pas Metës, dje s’e linte të përdorte flamurin amerikan

Analisti Andi Bushati u tregua kritik ndaj ambasadores amerikane Yuri Kim pas takimit që kjo e fundit zhvilloi me Ilir Metën si kryetar i...

Refuzon të shkojë në luftë, burri rus i vë flakën vetes

Një ngjarje e rëndë është regjistruar në qytetin Ryazan në Moskë. Sipas mediave të huaja, një burrë me origjinë ruse i ka vënë flakën vetes...

Vllaznia humbet në Vlorë, ndeshja vuloset 2 -1 që në pjesën e parë

Flamurtari ka surprizuar në Vlorë teksa në ndeshjen e parë të 116 të finales së Kupës së Shqipërisë mposht 2 me 1 Vllazninë e...


Sondazh

A mendoni se duhet të hapen dosjet e ish-Sigurimit të Shtetit?