77 vjet më parë rreth 90,000 njerëz vdiqën nga bombardimet e SHBA në Tokio

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Natën e 9 marsit të 1945, SHBA bombardoi kryeqytetin japonez Tokio duke vrarë rreth 90,000 njerëz, shumica civilë.

Qyteti u shkatërrua, e përveç viktimave, rreth një milion njerëz mbeten të pastrehë.

Bombardimi ajror në Tokio ishte intensifikim i sulmeve ajrore të SHBA në Japoni, të cilat filluan në qershor të 1944.

Mbi 50% e industrisë së Tokios ishte e shpërndarë në lagje rezidenciale dhe tregtare përreth Tokios; duke bërë që bombardimet të përgjysmojnë të gjithë prodhimin e qytetit.

Në gusht të të njëjtit vit, Amerika lëshoi bomba atomike në Hiroshima dhe Nagasaki të Japonisë, duke lënë rreth 140,000 të vdekur në Hiroshima dhe rreth 70,000 të vdekur në Nagasaki (gjatë shpërthimit dhe prej pasojave).

Një muaj më vonë do të vinte edhe fundi i Luftës së Dytë Botërore, me dorëzimin e perandorit të Japonisë Hirohito.

Japonia po ndiqte një politikë imperialiste duke dashur të zgjerohej në territor. Ajo pushtoi Kinën në 1937 dhe planet ishin që të shtrinte kontrollin në të gjithë Azinë.

Më 1941 Japonia ndërmori një sërë sulmesh ndaj disa vendeve, duke përfshirë edhe Pearl Harbor e Hawai në SHBA, gjë që çoi në përfshirjen e SHBA në Luftën e Dytë Botërore.

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


 

Etiketimet

Vajza e ish-presidentit iranian arrestohet për ‘nxitje të rebelëve’

Vetëm disa ditë pasi shprehu mbështetje për protestat në Iran, Faezeh Hashemi, vajza e ish-presidentit, Akbar Hashemi Rafsanjani, u arrestua në kryeqytetin iranian nën...

Jennifer Lopez, vrasëse me pagesë në filmin e ri të Netflix

Këngëtarja dhe aktorja e njohur Jennifer Lopez do të shfaqet në një formë krejt ndryshe nga çfarë e kemi parë më herët në aktrim. Këtë...

Vuçiç: Presion ndaj Serbisë, ndërkombëtarët duan të zgjidhin çështjen e Kosovës

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç deklaroi të mërkurën se presioni dhe nervozizmi i ndërkombëtarëve për të zgjidhur çështjen e Kosovës është duke u rritur. Ai...

TË FUNDIT

Vajza e ish-presidentit iranian arrestohet për ‘nxitje të rebelëve’

Vetëm disa ditë pasi shprehu mbështetje për protestat në Iran, Faezeh Hashemi, vajza e ish-presidentit, Akbar Hashemi Rafsanjani, u arrestua në kryeqytetin iranian nën...

Jennifer Lopez, vrasëse me pagesë në filmin e ri të Netflix

Këngëtarja dhe aktorja e njohur Jennifer Lopez do të shfaqet në një formë krejt ndryshe nga çfarë e kemi parë më herët në aktrim. Këtë...

Vuçiç: Presion ndaj Serbisë, ndërkombëtarët duan të zgjidhin çështjen e Kosovës

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç deklaroi të mërkurën se presioni dhe nervozizmi i ndërkombëtarëve për të zgjidhur çështjen e Kosovës është duke u rritur. Ai...

Pse shqiptarët zgjedhin Anglinë? Flet përfaqësuesi i diasporës në Now

Daniel Nikolla, përfaqësuesi i diasporës thotë se qeveria shqiptare nuk ka ndërmarrë asnjë fushatë ndërgjegjësuese për të ndalur largimin e të rinjve, të cilët...

Kreshnik Spahiu: Tre ligjet gjermane që do ndihmojnë shqiptarët për t’u punësuar

Juristi Kreshnik Spahiu tregoi në “Now” me Erla Mëhillin tre projektligje që pritet të kalojnë në Bundestag dhe do ndihmojnë shqiptarët për t'u punësuar. Ata...


Sondazh

A mendoni se duhet të hapen dosjet e ish-Sigurimit të Shtetit?