Qeveria izraelite humb shumicën në parlament

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Qeveria në Izrael ka humbur shumicën në parlament, pasi deputetja e partisë Yamina, Idit Silman tha se do të largohej nga koalicioni.

Për shkak të këtij vendimi, ekzekutivi i kryesuar nga Naftali Bennet tashmë ka 60 deputetë, po aq sa edhe opozita, shkruan Jerusalem Post.

Në një deklaratë, Silman tha se nuk mund të ishte më pjesë e koalicionit qeverisës, pas një debati që pati me Ministrin e Shëndetësisë Nitzan Horoëitz, i cili kishte udhëzuar spitalet që të lejonin produkte të bukës pa tharm brenda objekteve të tyre gjatë festës së Pashkëve.

“Kam tentuar të ndjek rrugën e unitetit. Kam punuar shumë për këtë koalicion”, tha Silman, një konservatore fetare, që ka shërbyer si kryetare e koalicionit.

Ish-kryeministri dhe lideri aktual i opozitës, Benjamin Netanyahu e përgëzoi vendimin e Silman, duke shtuar se shumë njerëz në Izrael e prisnin diçka të tillë.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


 

Etiketimet

Vajza e ish-presidentit iranian arrestohet për ‘nxitje të rebelëve’

Vetëm disa ditë pasi shprehu mbështetje për protestat në Iran, Faezeh Hashemi, vajza e ish-presidentit, Akbar Hashemi Rafsanjani, u arrestua në kryeqytetin iranian nën...

Jennifer Lopez, vrasëse me pagesë në filmin e ri të Netflix

Këngëtarja dhe aktorja e njohur Jennifer Lopez do të shfaqet në një formë krejt ndryshe nga çfarë e kemi parë më herët në aktrim. Këtë...

Vuçiç: Presion ndaj Serbisë, ndërkombëtarët duan të zgjidhin çështjen e Kosovës

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç deklaroi të mërkurën se presioni dhe nervozizmi i ndërkombëtarëve për të zgjidhur çështjen e Kosovës është duke u rritur. Ai...

TË FUNDIT

Vajza e ish-presidentit iranian arrestohet për ‘nxitje të rebelëve’

Vetëm disa ditë pasi shprehu mbështetje për protestat në Iran, Faezeh Hashemi, vajza e ish-presidentit, Akbar Hashemi Rafsanjani, u arrestua në kryeqytetin iranian nën...

Jennifer Lopez, vrasëse me pagesë në filmin e ri të Netflix

Këngëtarja dhe aktorja e njohur Jennifer Lopez do të shfaqet në një formë krejt ndryshe nga çfarë e kemi parë më herët në aktrim. Këtë...

Vuçiç: Presion ndaj Serbisë, ndërkombëtarët duan të zgjidhin çështjen e Kosovës

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç deklaroi të mërkurën se presioni dhe nervozizmi i ndërkombëtarëve për të zgjidhur çështjen e Kosovës është duke u rritur. Ai...

Pse shqiptarët zgjedhin Anglinë? Flet përfaqësuesi i diasporës në Now

Daniel Nikolla, përfaqësuesi i diasporës thotë se qeveria shqiptare nuk ka ndërmarrë asnjë fushatë ndërgjegjësuese për të ndalur largimin e të rinjve, të cilët...

Kreshnik Spahiu: Tre ligjet gjermane që do ndihmojnë shqiptarët për t’u punësuar

Juristi Kreshnik Spahiu tregoi në “Now” me Erla Mëhillin tre projektligje që pritet të kalojnë në Bundestag dhe do ndihmojnë shqiptarët për t'u punësuar. Ata...


Sondazh

A mendoni se duhet të hapen dosjet e ish-Sigurimit të Shtetit?