Sekuestrohen pronat e oligarkut rus me vlerë 25 miliardë paund

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Franca ka sekuestruar 20 miliardë paund pasuri të Roman Abramoviç, pronarit të klubit të famshëm anglez Çelsi, por që njihet si një ndër oligarkët që bëjnë pjesë në rrethin e ngushtë të Presidentit rus, Vladimir Putin.

Sipas BBC, janë sekuestruar 11 prona dhe një vilë në rivierën franceze. Ndërkohë, edhe ishulli Jersey, që ndodhet midis Francës dhe Anglisë, ka sekuestruar asete të tij me vlerë 5 miliardë paund.

Abramoviç u deklarua si njeriu më i pasur i këtij ishulli në vitin 2018.

55-vjeçari u sanksionua nga qeveria e Mbretërisë së Bashkuar muajin e kaluar, si përgjigje ndaj pushtimit rus të Ukrainës.

Për shkak të këtyre sanksioneve, Abramoviç u detyrua që të nxjerrë në shitje klubin e Çelsit për shifrën e 3.3 miliardë eurove.

LEXONI GITHASHTU

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


 

Etiketimet

Shkon në 36 numri i viktimave në Tajlandë, mes tyre 23 fëmijë. Si ndodhi sulmi

Të paktën 36 persona kanë vdekur, mes tyre 23 fëmijë, në masakrën në një qendër të kujdesit për fëmijët në verilindje të Tajlandës. Sulmuesi i...

FOTO | Metës i ndalohet pjesëmarrja në Kongresin e PSE-së? E-maili që qarkulloi

Mesditën e së enjtes qarkulloi në media një e-mail ku pretendohet se Partia Socialiste Europiane, i ka ndaluar Ilir Metës pjesëmarrjen në kongresin që...

“Arrest shtëpie” për ish-deputetin e PS-së, gjykata pranon kërkesën

Ish-deputeti i Partisë Socialiste, Alqi Bllako është liruar nga qelia, pasi GJKKO ka pranuar kërkesën e tij për masë sigurie më të butë. Gjykata pranoi...

TË FUNDIT

Shkon në 36 numri i viktimave në Tajlandë, mes tyre 23 fëmijë. Si ndodhi sulmi

Të paktën 36 persona kanë vdekur, mes tyre 23 fëmijë, në masakrën në një qendër të kujdesit për fëmijët në verilindje të Tajlandës. Sulmuesi i...

FOTO | Metës i ndalohet pjesëmarrja në Kongresin e PSE-së? E-maili që qarkulloi

Mesditën e së enjtes qarkulloi në media një e-mail ku pretendohet se Partia Socialiste Europiane, i ka ndaluar Ilir Metës pjesëmarrjen në kongresin që...

“Arrest shtëpie” për ish-deputetin e PS-së, gjykata pranon kërkesën

Ish-deputeti i Partisë Socialiste, Alqi Bllako është liruar nga qelia, pasi GJKKO ka pranuar kërkesën e tij për masë sigurie më të butë. Gjykata pranoi...

Qindra fluturime të anuluara për shkak të grevës së pilotëve në Gjermani 

Greva e pilotëve të linjës ajrore me kosto të ulët Eurowings e detyroi kompaninë gjermane të anulojë rreth 250 fluturime sot. Një degë e Lufthansa...

Partia e Lirisë: Meta s’është ndaluar për Kongresin e Partisë Socialiste Europiane

Zyrtarë të Partisë së Lirisë kanë mohuar për Euronews Albania lajmin që qarkulloi në media se kreut të Partisë së Lirisë, Ilir Meta i...


Sondazh

A mendoni se duhet të hapen dosjet e ish-Sigurimit të Shtetit?