Hepatiti akut u merr jetën tre fëmijëve në Indonezi

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Tre fëmijë humbën jetën në Indonezi gjatë muajit prill si pasojë e infektimit me hepatit akut. Lajmi u konfirmua nga ministria vendase e Shëndetësisë.

Kjo e çon në 4 numrin e fëmijëve të cilët kanë humbur jetën nga inflamacioni i mëlçisë, pasi autoritetet europiane të shëndetësisë konfirmuan një viktimë javën e kaluar, shkruan Euronews.

Ministria e Shëndetësisë në Indonezi bëri me dije se fëmijët, të cilët u shtruan në një spital në Xhakarta shfaqën simptoma të tilla si ethe, të vjella, verdhëz, diarre dhe humbje të vetëdijes.

Deri më tani janë të paktën 200 raste me hepatit akut në të gjithë botën, sipas Qendrës Europiane për Parandalimin dhe Kontrollin e Sëmundjeve. Mbretëria e Bashkuar është vendi më i prekur, ku deri më tani ka regjistruar 111 raste.

Ekspertët shëndetësorë janë ende duke hetuar për shkaqet e kësaj sëmundjeje.

Hepatiti është inflamacion i mëlçisë, një organ jetik për përpunimin e lëndëve ushqyese, filtrimin e gjakut dhe luftimin e infeksionit.

Inflamacioni mund të ndikojë në funksionin e mëlçisë dhe sëmundja mund të ndryshojë në varësi të shkakut.

LEXONI GJITHASHTU

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


 

Etiketimet

Stuhi tropikale në Japoni, urdhër për evakuimin e 72 mijë banorëve

Stuhia tropikale “Meari” po zhvendoset përgjatë ishullit kryesor të Japonisë, Honshu, pasi goditi prefekturën e Shizuokës. Stuhia goditi gjithashtu edhe rajonin e Kantos gjatë të...

Viktima nga shpërthimet në Ekuador e Armeni, 5 ngjarjet kryesore të ditës

Shpërthim dhe të shtëna në qytetin port të Ekuadorit, 5 viktima Të shtënat me armë zjarri dhe një shpërthim pasues la të paktën 5...

‘DokuFest’ ul siparin, ndahen çmimet për garuesit

Festivali ndërkombëtar i filmit dokumentar dhe me metrazh të shkurtër “DokuFest” ka ulur siparin e edicionit të 21-të. “Fabrika e punëtorëve” e regjisorit kroat Srdjan...

TË FUNDIT

Stuhi tropikale në Japoni, urdhër për evakuimin e 72 mijë banorëve

Stuhia tropikale “Meari” po zhvendoset përgjatë ishullit kryesor të Japonisë, Honshu, pasi goditi prefekturën e Shizuokës. Stuhia goditi gjithashtu edhe rajonin e Kantos gjatë të...

Viktima nga shpërthimet në Ekuador e Armeni, 5 ngjarjet kryesore të ditës

Shpërthim dhe të shtëna në qytetin port të Ekuadorit, 5 viktima Të shtënat me armë zjarri dhe një shpërthim pasues la të paktën 5...

‘DokuFest’ ul siparin, ndahen çmimet për garuesit

Festivali ndërkombëtar i filmit dokumentar dhe me metrazh të shkurtër “DokuFest” ka ulur siparin e edicionit të 21-të. “Fabrika e punëtorëve” e regjisorit kroat Srdjan...

Hasi, vendi me numrin më të lartë të emigrantëve në Mbretërinë e Bashkuar

Daily Mail i ka kushtuar një reportazh, qytetit të Hasit, ose siç njihet ndryshe “Anglisë së vogël”. Vendit të cilit Mbretëria e Bashkuar, i ka...

Shuhet regjisori Kristaq Dhamo

Ditën e sotme është ndarë nga jeta regjisori Kristaq Dhamo.  Dhamo njihet si babai i kinematografisë shqiptare. Ai realizoi filmin e parë shqiptar me metrazh...


Sondazh

A duhet të ndalohen skafet dhe motorët e ujit pas tragjedisë së Himarës?