Zelenski: Nuk kemi armë të mjaftueshme për të çliruar Mariupolin

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Presidenti ukrainas, Volodimir Zelenski ka deklaruar se vendi i tij nuk ka marrë armë të mjaftueshme për të ndaluar rrethimin e Mariupolit dhe për ta çliruar atë.

Ai u tha ligjvënësve maltezë se mbrojtësit ukrainas “ende vazhdojnë rezistencën e tyre në uzinën e Azovstal”, raporton Sky News.

Zelenski shtoi se po përdorin të gjitha instrumentet e mundshme diplomatike për t’i shpëtuar ata, por Rusia nuk lejon asnjë nga opsionet e propozuara.

“Ne u kemi kërkuar partnerëve tanë të sigurojnë armë për të zhbllokuar Mariupolin dhe për të shpëtuar civilët dhe personelin ushtarak”, tha Zelenski.

Ai vazhdoi të pretendonte se qytetet e Ukrainës janë goditur nga 2,250 raketa gjatë dy muajve.

“Bombardimet nuk ndalen as ditën e as natën”, tha Zelenski.

LEXONI GJITHASHTU

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

VIDEO | Brenda furgonit me protestues nga Shkodra, s’mungojnë akuzat për Bashën

Demokratët e Shkodrës janë nisur nga qyteti verior në drejtim të Tiranës, për t'iu bashkuar protestës që do të zhvillohet në orën 19:00, në...

Ukraina po heton 21 mijë krime të dyshuara lufte

Prokurorja e Përgjithshme e Ukrainës, Iryna Venediktova thotë se janë duke u hetuar 21 mijë krime të dyshuara lufte, kryer nga forcat ruse. Në një...

‘Protesta’, PD thirrje qytetarëve: Mos u trembni nga skenarët fake të qeverisë

Deputeti i Partisë Demokratike, Belind Këlliçi u bëri thirrje qytetarëve që të marrin pjesë pjesën në protestën e sotme, në orëm 19:00. Në një deklaratë...

TË FUNDIT

VIDEO | Brenda furgonit me protestues nga Shkodra, s’mungojnë akuzat për Bashën

Demokratët e Shkodrës janë nisur nga qyteti verior në drejtim të Tiranës, për t'iu bashkuar protestës që do të zhvillohet në orën 19:00, në...

Ukraina po heton 21 mijë krime të dyshuara lufte

Prokurorja e Përgjithshme e Ukrainës, Iryna Venediktova thotë se janë duke u hetuar 21 mijë krime të dyshuara lufte, kryer nga forcat ruse. Në një...

‘Protesta’, PD thirrje qytetarëve: Mos u trembni nga skenarët fake të qeverisë

Deputeti i Partisë Demokratike, Belind Këlliçi u bëri thirrje qytetarëve që të marrin pjesë pjesën në protestën e sotme, në orëm 19:00. Në një deklaratë...

Kapet i shumëkërkuari për masakrën e Çoles, ruhej nga një person i armatosur

Një operacion i policisë së Vlorës në bashkëpunim me forcat "Shqiponja” kanë vënë në pranga një shtetas të shpallur kërkim për vrasjen e dy...

Euro drejt barazimit me dollarin, ekspertët shpjegojnë arsyet e zhvlerësimit

Monedha e përbashkët europiane po barazohet në tregun vendas me dollarin amerikan. Javët e fundit euro është dobësuar ndjeshëm në tregun vendas duke u shitur...