Ukrainasi i bllokuar në Azovstal kërkon ndihmë nga Elon Musk: Nëse jo ti, kush?

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Një komandant ukrainas i cili është i izoluar me luftëtarë të tjerë në fabrikën e çelikut Azovstal në Mariupol, i ka bërë thirrje personalisht Elon Musk për t’i ndihmuar ata të largohen nga qyteti.

“Njerëzit thonë se ju vini nga një planet tjetër për t’i mësuar njerëzit të besojnë në të pamundurën. Planetet tanë janë pranë njëri-tjetrit, pasi unë jetoj aty ku është pothuajse e pamundur të mbijetosh. Na ndihmo të dalim nga Azovstal në një vend ndërmjetësues. Nëse jo ti, atëherë kush? Më jep një sugjerim”, ka shkruar Volina, raporton BBC.

Qindra marinsa janë mbrojtësit e fundit ukrainas që strehohen nga bombardimet e rënda ruse në bunkerët e nëndheshëm nëzonën e çelikut, Azovstal.

Elon Musk deri më tani nuk ka reaguar për lutjen e komandantit ukrainas.

Të gjitha përpjekjet për të evakuuar luftëtarët ukrainas, ku shumë prej tyre janë plagosur rëndë, deri më tani kanë qenë të pasuksesshme.

Megjithatë, ditët e fundit qindra civilë janë lejuar të largohen nga vendi.

LEXONI GJITHASHTU

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

“Berisha specialist i dhunës”, deputetët e PS komentojnë protestën e opozitës

3 deputetë të Partisë Socialiste kanë komentuar për Euronews Albania protestën e sotme të opozitës. Petro Koçi është shprehur se Sali Berisha është specialist...

Ukraina i kërkon llogari Turqisë për anijen ruse

Ministria e Jashtme ukrainase tha të enjten se anija ruse e ngarkuar me grurë ukrainas është lejuar që të largohet nga porti turk, Karasu. Ukraina...

Lajçak: Jemi duke përgatitur një takim mes Vuçiçit dhe Kurtit në korrik

I dërguari i Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak deklaroi se vizita e tij në Prishtinë dhe Beograd u bë me idenë që...

TË FUNDIT

“Berisha specialist i dhunës”, deputetët e PS komentojnë protestën e opozitës

3 deputetë të Partisë Socialiste kanë komentuar për Euronews Albania protestën e sotme të opozitës. Petro Koçi është shprehur se Sali Berisha është specialist...

Ukraina i kërkon llogari Turqisë për anijen ruse

Ministria e Jashtme ukrainase tha të enjten se anija ruse e ngarkuar me grurë ukrainas është lejuar që të largohet nga porti turk, Karasu. Ukraina...

Lajçak: Jemi duke përgatitur një takim mes Vuçiçit dhe Kurtit në korrik

I dërguari i Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak deklaroi se vizita e tij në Prishtinë dhe Beograd u bë me idenë që...

Edhe 10 ditë bojkot për masat e sigurisë, avokatët kërkojnë protestë para KLGJ

Dhoma Kombëtare e Avokatisë (DHKA) ka vendosur këtë të mërkurë, zgjatjen e bojkotit për seancave e masave të sigurisë edhe për 10 ditë të...