Austria shkatërron grupin ndërkombëtar të kontrabandës së emigrantëve

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Austria  ka shkatërruar një rrjet kriminal ndërkombëtar që trafikonte refugjatë në Europën Qendrore.

Sipas një deklarate nga qeveria, 205 persona janë arrestuar për trafikim të dyshuar të mijëra emigrantëve sirianë.

Shumë prej refugjatëve thuhet se kanë paguar nga 3,000 deri në 4,500 euro për t’u trafikuar përmes Hungarisë dhe Austrisë.

Ministri i Brendshëm, Gerhard Karner tha se ky është një sukses i madh kundër krimit të organizuar dhe një goditje kundër mafies së kontrabandës.

Hetuesit filluan operacionin në vitin 2021, të cilët deklaruan se grupi kishte transportuar më shumë se 36,000 fëmijë dhe të rritur në vende të Europës Perëndimore, si Gjermania dhe Franca.

Autoritetet thonë se rrjeti kriminal kishte grumbulluar rreth 152 milionë euro në muajt e fundit.

Të dyshuarit dyshohet se janë gjithashtu të lidhur me vdekjen e dy emigrantëve vitin e kaluar, të cilët u gjetën në një furgon në kufirin hungarez.

Drejtuesi i mjetit fillimisht u largua nga vendi i ngjarjes, por që atëherë është arrestuar në Letoni, tha ministria e brendshme austriake.

LEXONI GJITHASHTU


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Franca paralajmëron se duhen 15 ose 20 vjet që Ukraina të anëtarësohet në BE

Një ofertë e Ukrainës për t'u bashkuar me BE-në nuk mund të finalizohej për 15 ose 20 vjet, tha ministri i Francës për Çështjet...

Interi 3 gola ndaj Sampdorias

Interi ka shënuar 3 gola të shpejtë ndaj Sampdorias.  Vetëm 3 minuta nga fillimi i pjesës së dytë ishte Ivan Perisic ai i cili...

Mbyllet numërimi në disa qarqe, Sali Berisha fitues

Ka përfunduar procesi i numërimit të votave në zgjedhjet për kryetarin e Partisë Demokratike të Shqipërisë në disa qarqe të juglindjes. Ajo çka vihet re...


TË FUNDIT

Franca paralajmëron se duhen 15 ose 20 vjet që Ukraina të anëtarësohet në BE

Një ofertë e Ukrainës për t'u bashkuar me BE-në nuk mund të finalizohej për 15 ose 20 vjet, tha ministri i Francës për Çështjet...

Interi 3 gola ndaj Sampdorias

Interi ka shënuar 3 gola të shpejtë ndaj Sampdorias.  Vetëm 3 minuta nga fillimi i pjesës së dytë ishte Ivan Perisic ai i cili...

Mbyllet numërimi në disa qarqe, Sali Berisha fitues

Ka përfunduar procesi i numërimit të votave në zgjedhjet për kryetarin e Partisë Demokratike të Shqipërisë në disa qarqe të juglindjes. Ajo çka vihet re...

2-vjeçari porosit 31 hamburgera nga telefoni i të ëmës

Një mama në Teksas mori një mësim të mirë pasi e la telefonin e saj hapur dhe i vogli i saj 2 vjeç porositi...

44 gradë Celsius në disa zona të gadishullit Iberik

Spanja është goditur nga një valë të nxehti këtë fundjavë, me temperatura që arritën deri në 15 gradë më shumë se mesatarja e sezonit. Maji duket se...Regjistrohu për të marrë NEWSLETTER