Banda muzikore kritike ndaj Kremlinit mban koncert në Gjermani

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Banda muzikore ruse Pussy Riot, e njohur për qëndrimin kritik ndaj Kremlinit, nisi turin evropian nga kryeqyteti i Gjermanisë, Berlini.

Diana Burkot, Anton Ponomarev, Maria Alyokhina dhe Olga Borisova performuan në sallën e njohur të koncerteve Funkhaus.

Bëhet fjalë për një tur artistik kundër luftës, me trupën që do të ofrojë muzikë, shfaqje teatrale dhe një mori videoklipesh.

Maria Alyokhina ishte në arrest shtëpie në Rusi për shkak të një postimi në Instagram. Bashkë me thirrjet për demonstrata kundër burgimit të kritikut të Kremlinit Alexei Navalny, ajo u dënua me një vit kufizim të lëvizjes në shtator të 2021-shit.

Asaj nuk i lejohej të dilte gjatë natës dhe është arrestuar disa herë në Moskë që nga fillimi i vitit. Këtë javë Alyokhina arriti të arratisej me ndihmën e disa miqve.

Aktivistja u maskua si punonjëse e një kompanie shpërndarjeje dhe e la telefonin e saj në shtëpi. Por edhe kufiri mes Bjellorusisë dhe Lituanisë ishte i vështirë, pasi ajo arriti të kalonte në tentativën e tretë.

Turi i bandës Pussy Riot përfshin ndalesa edhe në Holandë, Spanjë dhe Portugali.

 

LEXONI GJITHASHTU:


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name hereEtiketimet

Policët duan psikologë, profesion me risk të lartë për gjendje stresi

Përfshirja e policëve në sjellje agresive edhe me pasoja të rënda, ka bërë që ekspertët të kërkojnë monitorim psikologjik të tyre. Vetëm këtë javë...

Pallati në Vlorë rrezikon të shembet, banorët: Është ndërhyrë në strukturë

Punimet në strukturën e katit të parë të një pallati parafabrikat në Vlorë rrezikojnë shembjen e ndërtesës 5-katëshe. 40 familje jetojnë në këtë pallat. Leja...

Dy të mitur mbyten në liqenin e Prushit në Tiranë

Dy të mitur të moshës rreth 12 vjeç janë mbytur në një liqen në periferi të Tiranës. Ngjarja ka ndodhur në afërsi të zonës së...

TË FUNDIT

Policët duan psikologë, profesion me risk të lartë për gjendje stresi

Përfshirja e policëve në sjellje agresive edhe me pasoja të rënda, ka bërë që ekspertët të kërkojnë monitorim psikologjik të tyre. Vetëm këtë javë...

Pallati në Vlorë rrezikon të shembet, banorët: Është ndërhyrë në strukturë

Punimet në strukturën e katit të parë të një pallati parafabrikat në Vlorë rrezikojnë shembjen e ndërtesës 5-katëshe. 40 familje jetojnë në këtë pallat. Leja...

Dy të mitur mbyten në liqenin e Prushit në Tiranë

Dy të mitur të moshës rreth 12 vjeç janë mbytur në një liqen në periferi të Tiranës. Ngjarja ka ndodhur në afërsi të zonës së...

Zv.rektorja e Vlorës pro vendimit për mesataren: Po ulej numri i studentëve

Zv.rektorja e Universitetit të Vlorës e cilësoi të drejtë vendimin për uljen e mesatares nga 7.5 në 6.5, për maturantët të cilët duan të...

Krerët e shtetit në Kosovë takojnë ambasadorët e QUINT-it

Presidentja e Kosovës Vjosa Osmani, kryetari i Kuvendit Glauk Konjufca dhe kryeministri Albin Kurti kanë takuar ambasadorët e vendeve të QUINT-it dhe shefin e...