Lufta Ukrainë-Rusi, Lavrov: BE-ja është aktor agresiv

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

BE-ja është kthyer nga një “platformë ekonomike konstruktive” në një aktor “agresiv dhe luftarak” mes luftës së Rusisë në Ukrainë.

Kështu deklaroi të premten ministri i jashtëm rus, Sergei Lavrov.

Ky reagim erdhi përpara njoftimit nga shefi i çështjeve të jashtme të BE-së, Josep Borrell, se Bashkimi Europian po i jepte Ukrainës 500 milionë euro të tjera për të blerë armë të rënda për shmangien e pushtimit të Moskës.

“Ne do të ofrojmë një këst të ri prej 500 milionë më shumë për të mbështetur ushtrinë e Ukrainës”, u tha Borrell gazetarëve përpara takimit të G7 në Weissenhaus.

Ai shtoi se fondet do të ndahen për blerjen e armëve të rënda dhe do të çojnë mbështetjen financiare totale të BE-së për Ukrainën në 2 miliardë euro.

Lavrov tha: “BE-ja ka evoluar nga një platformë ekonomike konstruktive, siç u krijua, në një lojtar agresiv dhe luftarak, i cili tashmë shfaq ambiciet e saj shumë përtej kontinentit europian. Ddëshira e Kievit për t’u bërë anëtare e Bashkimit Europian nuk është e parëndësishme”.

Politikani rus akuzoi europianët se po nxitojnë në rrugën që NATO-ja tashmë ka gjurmuar, duke konfirmuar kështu prirjen drejt shkrirjes me aleancën e Atlantikut të Veriut, e cila do shërbejë si një shtojcë e NATO-s.

 

LEXONI GJITHASHTU:


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name hereEtiketimet

Policët duan psikologë, profesion me risk të lartë për gjendje stresi

Përfshirja e policëve në sjellje agresive edhe me pasoja të rënda, ka bërë që ekspertët të kërkojnë monitorim psikologjik të tyre. Vetëm këtë javë...

Pallati në Vlorë rrezikon të shembet, banorët: Është ndërhyrë në strukturë

Punimet në strukturën e katit të parë të një pallati parafabrikat në Vlorë rrezikojnë shembjen e ndërtesës 5-katëshe. 40 familje jetojnë në këtë pallat. Leja...

Dy të mitur mbyten në liqenin e Prushit në Tiranë

Dy të mitur të moshës rreth 12 vjeç janë mbytur në një liqen në periferi të Tiranës. Ngjarja ka ndodhur në afërsi të zonës së...

TË FUNDIT

Policët duan psikologë, profesion me risk të lartë për gjendje stresi

Përfshirja e policëve në sjellje agresive edhe me pasoja të rënda, ka bërë që ekspertët të kërkojnë monitorim psikologjik të tyre. Vetëm këtë javë...

Pallati në Vlorë rrezikon të shembet, banorët: Është ndërhyrë në strukturë

Punimet në strukturën e katit të parë të një pallati parafabrikat në Vlorë rrezikojnë shembjen e ndërtesës 5-katëshe. 40 familje jetojnë në këtë pallat. Leja...

Dy të mitur mbyten në liqenin e Prushit në Tiranë

Dy të mitur të moshës rreth 12 vjeç janë mbytur në një liqen në periferi të Tiranës. Ngjarja ka ndodhur në afërsi të zonës së...

Zv.rektorja e Vlorës pro vendimit për mesataren: Po ulej numri i studentëve

Zv.rektorja e Universitetit të Vlorës e cilësoi të drejtë vendimin për uljen e mesatares nga 7.5 në 6.5, për maturantët të cilët duan të...

Krerët e shtetit në Kosovë takojnë ambasadorët e QUINT-it

Presidentja e Kosovës Vjosa Osmani, kryetari i Kuvendit Glauk Konjufca dhe kryeministri Albin Kurti kanë takuar ambasadorët e vendeve të QUINT-it dhe shefin e...