Siguria ushqimore, Moldavia në fokus në takimin e ministrave të jashtëm të G7

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Ministrat e Jashtëm të G7 do të diskutojnë se si të zbuten shqetësimet e sigurisë ushqimore në takimin që do të zhvillohet këtë të premte në Gjermani, pasi frika rritet se lufta midis Rusisë dhe Ukrainës mund të destabilizojë më tej Moldavinë.

Bisedimet nga disa diplomatë të lartë do të zhvillohen për bisedimin e menaxhimit të konfliktit të luftës mes Ukrainës dhe Rusisë, raporton Reuters.

Ministrat e Jashtëm të Ukrainës dhe Moldavisë po marrin pjesë me vendet më të industrializuara të Perëndimit, të vendosur për të riafirmuar mbështetjen e tyre për të dy vendet.

Lufta në Ukrainë ka bërë që çmimet globale të ushqimeve të rriten duke përkeqësuar krizën ushqimore në mbarë botën.

“Ka 25 milionë ton drithë të bllokuar aktualisht në portin ukrainas të Odesës, që do të thotë ushqim për miliona njerëz në botë që nevojitet urgjentisht, mbi të gjitha në vendet afrikane dhe në Lindjen e Mesme. Kjo është arsyeja pse ne po dërgojmë një sinjal të qartë sot: ne ju shohim, ju dëgjojmë dhe ju mbështesim”, tha Ministrja e Jashtme gjermane Annalena Baerbock.

Burimet diplomatike thanë se qëllimi ishte që shtatë vendet të organizoheshin më mirë për të gjetur përgjigje të shpejta dhe efikase për krizën ushqimore dhe se bota është dobësuar për shkak të luftës.

LEXONI GJITHASHTU


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Interi 3 gola ndaj Sampdorias

Interi ka shënuar 3 gola të shpejtë ndaj Sampdorias.  Vetëm 3 minuta nga fillimi i pjesës së dytë ishte Ivan Perisic ai i cili...

Mbyllet numërimi në disa qarqe, Sali Berisha fitues

Ka përfunduar procesi i numërimit të votave në zgjedhjet për kryetarin e Partisë Demokratike të Shqipërisë në disa qarqe të juglindjes. Ajo çka vihet re...

2-vjeçari porosit 31 hamburgera nga telefoni i të ëmës

Një mama në Teksas mori një mësim të mirë pasi e la telefonin e saj hapur dhe i vogli i saj 2 vjeç porositi...


TË FUNDIT

Interi 3 gola ndaj Sampdorias

Interi ka shënuar 3 gola të shpejtë ndaj Sampdorias.  Vetëm 3 minuta nga fillimi i pjesës së dytë ishte Ivan Perisic ai i cili...

Mbyllet numërimi në disa qarqe, Sali Berisha fitues

Ka përfunduar procesi i numërimit të votave në zgjedhjet për kryetarin e Partisë Demokratike të Shqipërisë në disa qarqe të juglindjes. Ajo çka vihet re...

2-vjeçari porosit 31 hamburgera nga telefoni i të ëmës

Një mama në Teksas mori një mësim të mirë pasi e la telefonin e saj hapur dhe i vogli i saj 2 vjeç porositi...

44 gradë Celsius në disa zona të gadishullit Iberik

Spanja është goditur nga një valë të nxehti këtë fundjavë, me temperatura që arritën deri në 15 gradë më shumë se mesatarja e sezonit. Maji duket se...

Përditësimi i fundit i pjesëmarrjes në zgjedhjet e kryetarit të PD-së

Gazetari i Euronews Albania Ardit Hoxha raportoi nga qendra e votimit të ngritur në Partinë Demokratike ku prej orës 8:00 vijon normalisht votimi. Gjatë dy...Regjistrohu për të marrë NEWSLETTER