Cilat janë pesë këngët më të preferuara të Eurovision 2022

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Konkursi i këngës Eurovision po zhvillohet këtë vit në Itali, ku veçohet pjesëmarrja e Ukrainës e cila është në luftë me Rusinë.

Finalja do të mbahet këtë të shtunë dhe do të transmetohet drejtpërdrejt në mbarë botën nga PalaOlumpic Arena në qytetin e Torinos.

Por, cilat do jenë pesë më të preferuarit e Eurovision-it këtë vit? Personat që kanë vendosur baste për fituesin e këtij viti kanë zgjedhur këto shtete:

Ukrainë: Orkestra Kalush – Stefania

Në një kompeticion kaq shumë të politizuar si Eurovision-i, nuk është befasi që hyrja e Ukrainës do të dilte si e preferuara, me një probabilitet të madh 8/13.

Kënga e Ukrainës është një odë për dashurinë e nënës nga grupi folk-rap Kalush Orchestra, i quajtur Stefania.

Anëtarët e Orkestrës Kalush kanë thënë se duan të “ngrejnë shpirtrat” me këngën e tyre, veçanërisht pasi anëtarët e grupit, duke përfshirë balerinin Vlad Kurochka dolën vullnetarë për të qëndruar në Ukrainë dhe për të luftuar.

Mbretëri e Bashkuar: Sam Ryder – Njeriu i Hapësirës

Mbretëria e Bashkuar është akuzuar se rrallë e ka marrë seriozisht konkursin gjatë dekadave të fundit, e cila këtë vit duket se i ka kthyer gjërat mbrapsht me yllin jashtëzakonisht të popullarizuar të mediave sociale, Sam Ryder, me shanset për të fituar në 8/1.

Suedi: Cornelia Jakobs – Hold Me Closer

Suedia është një fuqi e Eurovision-it me gjashtë fitore gjatë dekadave dhe me pesë rezultatet më të mira në këtë kompeticion në shekullin e 21-të.

Pra, a mund të fitojë Suedia sërish këtë vit? Ajo ka një mundësi të mirë për të fituar edhe një herë vendin e parë, e renditur si me shanset e treta më të mira.

Përfaqësuesja e vendit është Cornelia Jakobs, me baladën e saj, elektro-pop ndarjeje Hold Me Closer.

Itali: Mahmood dhe Blanco – Brividi

Mahmood është një veteran i Eurovision-it deri më tani, pasi përfundoi si nënkampion në 2019 me hitin e tij të muzikës pop arabe, Soldi.

Këtë vit, këngëtari do të ndajë skenën e Eurovizion-it me një këngë ku tingulli hapësinor trip-hop i baladës dhe përshkrimi i sinqertë lirik i dobësisë së dashurisë e kanë bërë atë një zgjedhje popullore dhe një pretendent për vendin e parë.

Spanjë: Chanel – SloMo

Chanel e Spanjës është shfaqur si një nga më të preferuarit e këtij edicioni të Eurovision-it.

Hiti i saj reggaeton SloMo është padyshim ndër më të dëgjuarit dhe të preferuarit. Kënga është pritur veçanërisht mirë në rrjetet sociale, ku fansat shprehin mbështetjen e tyre duke përdorur emoji-n mango.

Duke pasur parasysh performancën e dobët të Spanjës vitin e kaluar, e cila u rendit e treta nga fundi, fansat po bëjnë gjithçka për të ndryshuar renditjen e saj për ta kaluar si kënga më e preferuar dhe fituese.

LEXONI GJITHASHTU


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here






Etiketimet

Interi 3 gola ndaj Sampdorias

Interi ka shënuar 3 gola të shpejtë ndaj Sampdorias.  Vetëm 3 minuta nga fillimi i pjesës së dytë ishte Ivan Perisic ai i cili...

Mbyllet numërimi në disa qarqe, Sali Berisha fitues

Ka përfunduar procesi i numërimit të votave në zgjedhjet për kryetarin e Partisë Demokratike të Shqipërisë në disa qarqe të juglindjes. Ajo çka vihet re...

2-vjeçari porosit 31 hamburgera nga telefoni i të ëmës

Një mama në Teksas mori një mësim të mirë pasi e la telefonin e saj hapur dhe i vogli i saj 2 vjeç porositi...


TË FUNDIT

Interi 3 gola ndaj Sampdorias

Interi ka shënuar 3 gola të shpejtë ndaj Sampdorias.  Vetëm 3 minuta nga fillimi i pjesës së dytë ishte Ivan Perisic ai i cili...

Mbyllet numërimi në disa qarqe, Sali Berisha fitues

Ka përfunduar procesi i numërimit të votave në zgjedhjet për kryetarin e Partisë Demokratike të Shqipërisë në disa qarqe të juglindjes. Ajo çka vihet re...

2-vjeçari porosit 31 hamburgera nga telefoni i të ëmës

Një mama në Teksas mori një mësim të mirë pasi e la telefonin e saj hapur dhe i vogli i saj 2 vjeç porositi...

44 gradë Celsius në disa zona të gadishullit Iberik

Spanja është goditur nga një valë të nxehti këtë fundjavë, me temperatura që arritën deri në 15 gradë më shumë se mesatarja e sezonit. Maji duket se...

Përditësimi i fundit i pjesëmarrjes në zgjedhjet e kryetarit të PD-së

Gazetari i Euronews Albania Ardit Hoxha raportoi nga qendra e votimit të ngritur në Partinë Demokratike ku prej orës 8:00 vijon normalisht votimi. Gjatë dy...







Regjistrohu për të marrë NEWSLETTER