Forcat ruse tërhiqen nga zona e Kharkivit

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Ukraina ka detyruar forcat ruse të tërhiqen nga Kharkiv. Raportet e fundit sugjerojnë një pikë kthese rreth qytetit të dytë më të madh të Ukrainës, megjithëse ka qenë një nga objektivat prioritare për rusët, raporton BBC.

“Aktiviteti kryesor i rusëve në rajonin e Kharkiv ishte tërheqja e njësive të tij nga qyteti i Kharkiv”, tha një zëdhënës i Shtabit të Përgjithshëm të Ukrainës.

Lidhur me këtë, ka reaguar presidenti ukrainas Volodimir Zelenski.

“Çlirimi gradual i rajonit të Kharkiv-it dëshmon se ne nuk do t’i lëmë askënd armikut”, tha Zelenski në deklaratën e tij të bërë përmes një video-call, duke njoftuar se rimarrja e territorit që kishte rënë në duart e Rusisë po vazhdon.

“Deri sot janë çliruar 1015 vendbanime, gjashtë të tjera në 24 orët e fundit”, u shpreh ai.

Uji, energjia elektrike, komunikimet, transporti dhe shërbimet publike ishin rivendosur, tha ai, duke shtuar se po mbante parasysh qytetet dhe territoret ende nën pushtimin rus.

LEXONI GJITHASHTU


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

SHBA do të armatosë Ukrainën me raketa kundër Flotës së Zezë Ruse

Zyrtarët amerikanë po konsiderojnë armatosjen e ushtrisë ukrainase me raketa të avancuara kundër anijeve, ka raportuar agjencia e lajmeve Reuters. Duke cituar zyrtarë të administratës...

Kreu i Shoqatës të Jetimëve: Problemi kryesor është baza ligjore

Lulzim Resuli, kreu i Shoqatës Kombëtare të Jetimëve në Shqipëri tha për “Mirëmëngjes” në Euronews Albania se fëmijët me mungesën e kujdesit prindëror kanë...

Kreu i ISHSH-së: Duhet riparë kufiri minimal i pensioneve familjare

Astrit Hado, kreu i Institutit të Sigurimeve Shoqërore tha se pensioni për fëmijët jetim varion dhe bazohet te vitet e sigurimeve që ka prindi...


TË FUNDIT

SHBA do të armatosë Ukrainën me raketa kundër Flotës së Zezë Ruse

Zyrtarët amerikanë po konsiderojnë armatosjen e ushtrisë ukrainase me raketa të avancuara kundër anijeve, ka raportuar agjencia e lajmeve Reuters. Duke cituar zyrtarë të administratës...

Kreu i Shoqatës të Jetimëve: Problemi kryesor është baza ligjore

Lulzim Resuli, kreu i Shoqatës Kombëtare të Jetimëve në Shqipëri tha për “Mirëmëngjes” në Euronews Albania se fëmijët me mungesën e kujdesit prindëror kanë...

Kreu i ISHSH-së: Duhet riparë kufiri minimal i pensioneve familjare

Astrit Hado, kreu i Institutit të Sigurimeve Shoqërore tha se pensioni për fëmijët jetim varion dhe bazohet te vitet e sigurimeve që ka prindi...

Rusia: Lirojmë portet në Detin e Zi nëse rishikohen sanksionet

Ministria e Jashtme e Rusisë ka thënë se do të konsiderojë hapjen e porteve të Ukrainës në Detin e Zi -  duke ulur kështu...

Presidenti i KE sot në Tiranë

Presidenti i Këshillit Evropian, Charles Michel do të jetë sot në Tiranë. Ai do të pritet nga kryeministri Edi Rama në orën 10:15 në...Regjistrohu për të marrë NEWSLETTER