India ndalon eksportin e grurit

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

India ka ndaluar eksportin e grurit teksa çmimet janë rritur në të gjithë botën për shkak të agresionit rus në Ukrainë.

Drejtori i Përgjithshëm i Tregtisë së Jashtme të Indisë publikoi një deklaratë ku thuhej se ndalimi i eksportit të grurit do të kishte një efekt të menjëhershëm, shkruan CNN.

Përjashtim do të bënin rastet kur pagesat janë kryer, ose nëse qeveria do të lejonte eksportin për vendet që mbështeten te gruri për sigurinë ushqimore.

India është prodhuesi i dytë më i madh në botë i grurit, pjesa më e madhe e së cilës konsumohet në vend.

Qeveria përmendi rritjen e çmimeve të grurit dhe nevojën për të mbrojtur sigurinë ushqimore në Indi si shkak për marrjen e këtij vendimi.

Ukraina dhe Rusia kanë 14% të prodhimit global të grurit, sipas Gro Intelligence.

Eksportet e grurit nga rajoni i Detit të Zi kanë rënë që prej fillimit të agresionit rus në Ukrainë në fund të shkurtit, duke bërë që blerësit t’i drejtohen Indisë për të lehtësuar mungesën e furnizimit.

LEXONI GJITHASHTU


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name hereEtiketimet

Burri i mësueses së vrarë në SHBA, ‘vdes nga pikëllimi’

Bashkëshorti i një prej mësuesve që u vra të martën nga sulmi me armë në Teksas të SHBA, ka ndërruar jetë nga ataku kardiak. Joe...

Bashkitë 55 milionë euro borxhe të akumuluara, 2 në prag falimenti

15 nga 61 bashki të vendit janë zhytur në borxhe, ndërsa dy prej tyre janë në prag falimenti. Pra, 25% e pushtetit vendor nuk...

BE në kërkim të unitetit, pengesa për paketën e gjashtë të sanksioneve

Një kompromis i vështirë do të duhet të arrihet të hënën dhe të martën e ardhshme për paketën e 6-të të sanksioneve ndaj Rusisë....

TË FUNDIT

Burri i mësueses së vrarë në SHBA, ‘vdes nga pikëllimi’

Bashkëshorti i një prej mësuesve që u vra të martën nga sulmi me armë në Teksas të SHBA, ka ndërruar jetë nga ataku kardiak. Joe...

Bashkitë 55 milionë euro borxhe të akumuluara, 2 në prag falimenti

15 nga 61 bashki të vendit janë zhytur në borxhe, ndërsa dy prej tyre janë në prag falimenti. Pra, 25% e pushtetit vendor nuk...

BE në kërkim të unitetit, pengesa për paketën e gjashtë të sanksioneve

Një kompromis i vështirë do të duhet të arrihet të hënën dhe të martën e ardhshme për paketën e 6-të të sanksioneve ndaj Rusisë....

Policët duan psikologë, profesion me risk të lartë për gjendje stresi

Përfshirja e policëve në sjellje agresive edhe me pasoja të rënda, ka bërë që ekspertët të kërkojnë monitorim psikologjik të tyre. Vetëm këtë javë...

Pallati në Vlorë rrezikon të shembet, banorët: Është ndërhyrë në strukturë

Punimet në strukturën e katit të parë të një pallati parafabrikat në Vlorë rrezikojnë shembjen e ndërtesës 5-katëshe. 40 familje jetojnë në këtë pallat. Leja...