Ish-presidentët ukrainas thirrje ndërkombëtareve për luftëtarët e Azovstal

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Tre ish-presidentë të Ukrainës kanë i bërë thirrje ndërkombëtarëve për të ndihmuar luftëtarët e bllokuar në fabrikën e çelikut Azovstal në Mariupol.

Euromaidan Press raporton se ish-presidentët e Ukrainës Leonid Kuchma, Viktor Jushçenko dhe Petro Poroshenko bënë apelin në një letër të nënshkruar të premten.

“Me të gjitha mjetet e disponueshme diplomatike ju kërkojmë të ndihmoni autoritetet ukrainase për të shpëtuar jetën e ukrainasve civilë dhe ushtarakë. Ukrainasit, që ndodhen në territorin e uzinës Azovstal dhe që tentohen të vriten barbarisht nga Rusia me urdhër të Putinit”, kanë shkruar ish-presidentat.

Ndërsa, presidenti aktual Volodimir Zelenski është shprehur se negociatat për evakuimin e tyre nga fabrika e çelikut janë shumë të vështira.

LEXONI GJITHASHTU


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Mbyllet numërimi në disa qarqe, Sali Berisha fitues

Ka përfunduar procesi i numërimit të votave në zgjedhjet për kryetarin e Partisë Demokratike të Shqipërisë në disa qarqe të juglindjes. Ajo çka vihet re...

2-vjeçari porosit 31 hamburgera nga telefoni i të ëmës

Një mama në Teksas mori një mësim të mirë pasi e la telefonin e saj hapur dhe i vogli i saj 2 vjeç porositi...

44 gradë Celsius në disa zona të gadishullit Iberik

Spanja është goditur nga një valë të nxehti këtë fundjavë, me temperatura që arritën deri në 15 gradë më shumë se mesatarja e sezonit. Maji duket se...


TË FUNDIT

Mbyllet numërimi në disa qarqe, Sali Berisha fitues

Ka përfunduar procesi i numërimit të votave në zgjedhjet për kryetarin e Partisë Demokratike të Shqipërisë në disa qarqe të juglindjes. Ajo çka vihet re...

2-vjeçari porosit 31 hamburgera nga telefoni i të ëmës

Një mama në Teksas mori një mësim të mirë pasi e la telefonin e saj hapur dhe i vogli i saj 2 vjeç porositi...

44 gradë Celsius në disa zona të gadishullit Iberik

Spanja është goditur nga një valë të nxehti këtë fundjavë, me temperatura që arritën deri në 15 gradë më shumë se mesatarja e sezonit. Maji duket se...

Përditësimi i fundit i pjesëmarrjes në zgjedhjet e kryetarit të PD-së

Gazetari i Euronews Albania Ardit Hoxha raportoi nga qendra e votimit të ngritur në Partinë Demokratike ku prej orës 8:00 vijon normalisht votimi. Gjatë dy...

Rihapet opera e Kievit, 300 persona shijojnë performancën

Shtëpia kombëtare e Operës në Kiev është rihapur për herë të parë që pas nisjes së pushtimit rus më 24 shkurt. Teatri i kryeqytetit mirëpriti një audiencë të vogël për një program operistik...Regjistrohu për të marrë NEWSLETTER