KE i qëndron udhëzimeve për pagesat në euro për gazin rus

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Komisioni Europian do t’i qëndrojë udhëzimeve të tij të mëparshme për pagesën e gazit rus pa thyer sanksionet e vendosura ndaj Rusisë.

Një zëdhënës i Komisionit Europian deklaroi se janë në kontakt me qeveritë e BE-së për të dhënë më shumë shpjegime nëse është e nevojshme.

Komisioni tha në fillim të majit se do të përditësonte udhëzimin e tij të mëparshëm për pagesat e blerjes së gazit rus, pasi disa qeveri të BE-së nuk ishin të sigurt nëse mund të shiheshin si thyerje e regjimit të sanksioneve.

Kjo do t’i pengonte ata të përfshiheshin në marrëdhëniet me bankën qendrore ruse, e cila është nën sanksione, raporton Reuters.

Sipas një dekreti të presidentit rus Vladimir Putin, vendet që furnizohen me gazin rus duhet të shkëmbejnë eurot në rubla përpara se transaksioni të përfundojë.

Një zyrtar i lartë nga një vend i BE-së që blen gazin rus tha se nuk priste ndonjë përditësim të mëtejshëm nga Komisioni, duke vënë në dukje se çështja kryesore ishte se kur përfundoi transaksioni.

“Pasi të përfundojë transaksioni, ne nuk kemi më asnjë kontroll mbi atë që do të ndodhë më pas, ata do ta ndryshojnë gjithsesi në rubla. E rëndësishme është që shteti europian të mos urdhërojë që paratë të kthehen në rubla”, tha zyrtari.

LEXONI GJITHASHTU


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Sali Berisha rizgjidhet në krye të PD-së

Pas 9 vitesh Sali Berisha u rizgjodh në krye të Partisë Demokratike. “Sot demokratët me votën e tyre dëshmuan se partia tashmë u përket atyre,”...

Një stuhi godet Ontarion, të paktën dy viktima

Një stuhi gati me fuqinë e një tornadoje goditi Ontarion të shtunën duke vrarë të paktën dy persona dhe duke lënë pa energji elektrike...

Franca paralajmëron se duhen 15 ose 20 vjet që Ukraina të anëtarësohet në BE

Një ofertë e Ukrainës për t'u bashkuar me BE-në nuk mund të finalizohej për 15 ose 20 vjet, tha ministri i Francës për Çështjet...


TË FUNDIT

Sali Berisha rizgjidhet në krye të PD-së

Pas 9 vitesh Sali Berisha u rizgjodh në krye të Partisë Demokratike. “Sot demokratët me votën e tyre dëshmuan se partia tashmë u përket atyre,”...

Një stuhi godet Ontarion, të paktën dy viktima

Një stuhi gati me fuqinë e një tornadoje goditi Ontarion të shtunën duke vrarë të paktën dy persona dhe duke lënë pa energji elektrike...

Franca paralajmëron se duhen 15 ose 20 vjet që Ukraina të anëtarësohet në BE

Një ofertë e Ukrainës për t'u bashkuar me BE-në nuk mund të finalizohej për 15 ose 20 vjet, tha ministri i Francës për Çështjet...

Interi 3 gola ndaj Sampdorias

Interi ka shënuar 3 gola të shpejtë ndaj Sampdorias.  Vetëm 3 minuta nga fillimi i pjesës së dytë ishte Ivan Perisic ai i cili...

Mbyllet numërimi në disa qarqe, Sali Berisha fitues

Ka përfunduar procesi i numërimit të votave në zgjedhjet për kryetarin e Partisë Demokratike të Shqipërisë në disa qarqe të juglindjes. Ajo çka vihet re...Regjistrohu për të marrë NEWSLETTER