Rusia: Do të përgjigjemi nëse NATO-ja vendos forcat bërthamore afër kufirit

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Moska do të marrë masat e duhura paraprake nëse NATO-ja vendos forcat bërthamore dhe infrastrukturën e saj më afër kufirit me Rusinë.

Kështu ka deklaruar zëvendësministri i Jashtëm i Rusisë Alexander Grushko, shkruan agjencia e lajmeve, Reuters.

“Do të jetë e nevojshme të përgjigjemi, duke marrë masat e duhura paraprake që do të siguronin qëndrueshmërinë e parandalimit”, tha Grushko.

Grushko ka shtuar se Moska nuk ka synime armiqësore ndaj Finlandës dhe Suedisë dhe nuk sheh arsye reale që këto dy vende t’i bashkohen aleancës së NATO-s.

Ai përsëriti gjithashtu deklaratën e mëparshme të Kremlinit se përgjigja e Moskës ndaj zgjerimit të mundshëm të NATO-s do të varet nga fakti se sa afër aleanca i lëviz asetet ushtarake drejt Rusisë dhe çfarë infrastrukture vendos ajo.

Plani i Finlandës për të aplikuar për anëtarësim në NATO, i shpallur të enjten dhe pritshmëria që Suedia do të ndjekë, do të sillte zgjerimin e aleancës ushtarake perëndimore, diçka të cilën presidenti rus Vladimir Putin synon ta parandalojë.

LEXONI GJITHASHTU


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Kreu i ISHSH-së: Duhet riparë kufiri minimal i pensioneve familjare

Astrit Hado, kreu i Institutit të Sigurimeve Shoqërore tha se pensioni për fëmijët jetim varion dhe bazohet te vitet e sigurimeve që ka prindi...

Rusia: Lirojmë portet në Detin e Zi nëse rishikohen sanksionet

Ministria e Jashtme e Rusisë ka thënë se do të konsiderojë hapjen e porteve të Ukrainës në Detin e Zi -  duke ulur kështu...

Presidenti i KE sot në Tiranë

Presidenti i Këshillit Evropian, Charles Michel do të jetë sot në Tiranë. Ai do të pritet nga kryeministri Edi Rama në orën 10:15 në...


TË FUNDIT

Kreu i ISHSH-së: Duhet riparë kufiri minimal i pensioneve familjare

Astrit Hado, kreu i Institutit të Sigurimeve Shoqërore tha se pensioni për fëmijët jetim varion dhe bazohet te vitet e sigurimeve që ka prindi...

Rusia: Lirojmë portet në Detin e Zi nëse rishikohen sanksionet

Ministria e Jashtme e Rusisë ka thënë se do të konsiderojë hapjen e porteve të Ukrainës në Detin e Zi -  duke ulur kështu...

Presidenti i KE sot në Tiranë

Presidenti i Këshillit Evropian, Charles Michel do të jetë sot në Tiranë. Ai do të pritet nga kryeministri Edi Rama në orën 10:15 në...

1 mijë lekë për dy fëmijë jetimë, nëna: Është qesharake

Dorina Prendi, nënë e dy fëmijëve jetimë, po kalon periudhën më të vështirë të jetës, pas humbjes së bashkëshortit 4 vite më parë. “Ne para...

Shpërthim në lokalin e një polici në Shkodër

Një lëndë plasëse ka shpërthyer në derën e lokalit të një polici në Shkodër. Ngjarja ka ndodhur në orën 02:20. Fatmirësisht nuk ka të lënduar...Regjistrohu për të marrë NEWSLETTER