Rusia po përdor urinë si kërcënim, sipas Zelenskit

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Presidenti i Ukrainës, Volodimir Zelenski ka deklaruar se bllokada e porteve në Detin e Zi mund të shkaktojë krizë globale ushqimore.

Shkaku kryesor i kësaj është se para pushtimit, Ukraina eksportonte një sasi të madhe të produkteve bujqësore në mbarë botën, raporton BBC.

Zelenski tha se bllokada ishte pjesë e një stategjie të qëllimshme nga Moska për të shkaktuar kaos.

Ai shtoi se zyrtarët rus po kërcënojnë hapur botën duke deklaruar se do të mungojnë produktet ushqimore, kryesisht buka në dhjetëra vende.

Pak ditë më parë,  presidenti rus Vladimir Putin akuzoi Perëndimin se është përgjegjëse për inflacionin e lartë që po trondit botën.

Sipas tij, sanksionet ndaj Rusisë kanë shkaktuar rritjen në stratosferë të çmimeve të karburanteve dhe ushqimeve bazë.

LEXONI GJITHASHTU


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Franca paralajmëron se duhen 15 ose 20 vjet që Ukraina të anëtarësohet në BE

Një ofertë e Ukrainës për t'u bashkuar me BE-në nuk mund të finalizohej për 15 ose 20 vjet, tha ministri i Francës për Çështjet...

Interi 3 gola ndaj Sampdorias

Interi ka shënuar 3 gola të shpejtë ndaj Sampdorias.  Vetëm 3 minuta nga fillimi i pjesës së dytë ishte Ivan Perisic ai i cili...

Mbyllet numërimi në disa qarqe, Sali Berisha fitues

Ka përfunduar procesi i numërimit të votave në zgjedhjet për kryetarin e Partisë Demokratike të Shqipërisë në disa qarqe të juglindjes. Ajo çka vihet re...


TË FUNDIT

Franca paralajmëron se duhen 15 ose 20 vjet që Ukraina të anëtarësohet në BE

Një ofertë e Ukrainës për t'u bashkuar me BE-në nuk mund të finalizohej për 15 ose 20 vjet, tha ministri i Francës për Çështjet...

Interi 3 gola ndaj Sampdorias

Interi ka shënuar 3 gola të shpejtë ndaj Sampdorias.  Vetëm 3 minuta nga fillimi i pjesës së dytë ishte Ivan Perisic ai i cili...

Mbyllet numërimi në disa qarqe, Sali Berisha fitues

Ka përfunduar procesi i numërimit të votave në zgjedhjet për kryetarin e Partisë Demokratike të Shqipërisë në disa qarqe të juglindjes. Ajo çka vihet re...

2-vjeçari porosit 31 hamburgera nga telefoni i të ëmës

Një mama në Teksas mori një mësim të mirë pasi e la telefonin e saj hapur dhe i vogli i saj 2 vjeç porositi...

44 gradë Celsius në disa zona të gadishullit Iberik

Spanja është goditur nga një valë të nxehti këtë fundjavë, me temperatura që arritën deri në 15 gradë më shumë se mesatarja e sezonit. Maji duket se...Regjistrohu për të marrë NEWSLETTER